eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
2/2024
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:
Review paper

Bezpieczeństwo stosowania statyn w przewlekłych chorobach wątroby

Paweł Rajewski
1, 2
,
Justyna Kwiatkowska
1
,
Anna Nowicka-Matuszewska
1
,
Piotr Rajewski
3

  1. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy
  2. Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  3. Katedra Neurologii, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Online publish date: 2024/05/29
View full text Get citation
 

Wstęp

Choroby sercowo-naczyniowe związane z miażdżycą (atherosclerotic cardiovascular disease – ASCVD), takie jak choroba niedokrwienna serca, udar niedokrwienny mózgu czy choroba naczyń obwodowych, są najczęstszą i najważniejszą przyczyną zachorowalności, hospitalizacji i umieralności w Polsce i na świecie.
Do głównych, klasycznych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, obok nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości i palenia tytoniu, należą zaburzenia w gospodarce lipidowej, zwłaszcza zwiększone stężenie cholesterolu LDL, które jest najbardziej rozpowszechnionym i najgorzej kontrolowanym spośród nich. Częstość występowania dyslipidemii w Polsce w populacji osób dorosłych szacowana jest na 60–80%. Z tego powodu w wytycznych postępowania w zaburzeniach lipidowych rekomendowana jest intensywna terapia hipolipemizująca – nie tylko intensywne leczenie statynami o dużej sile (atorwastatyna, rosuwastatyna, pitawastatyna), które są nadal podstawą terapii, złotym standardem i lekami pierwszego rzutu, lecz także leczenie skojarzone z innymi lekami, np. ezetymibem czy inhibitorami PCSK9. Takie postępowanie jest kluczowe dla wdrożenia leczenia o odpowiednim potencjale redukcyjnym w myśl zasady: the lower, the better; the earlier, the better; the longer, the better, i dla osiągnięcia celu terapeutycznego w zależności od oszacowanego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Liczne badania kliniczne z randomizacją dostarczyły silnych dowodów na dużą skuteczność statyn w prewencji pierwotnej i wtórnej chorób sercowo-naczyniowych.
Wśród osób z przewlekłymi chorobami wątroby zaburzenia lipidowe, miażdżyca i choroby sercowo-naczyniowe są równie powszechne jak w populacji ogólnej, a w niektórych schorzeniach wątroby, takich jak stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną (metabolic dysfunction associated steatotic liver disease – MASLD), ryzyko sercowo-naczyniowe jest większe, niż wynikałoby to z analizy występujących u tych chorych klasycznych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.Podobnie u pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, które należy do nieklasycznych czynników ryzyka chorób serca i naczyń.
Choroby sercowo-naczyniowe są istotną przyczyną powikłań i zgonów u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby, dlatego w tej grupie należy rozważyć intensywną korektę wszystkich modyfikowalnych czynników ryzyka, w tym intensywne leczenie zaburzeń lipidowych. Niestety bardzo często u pacjentów z...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.