Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Gdy chorujemy na COVID-19, próbujemy leczyć się sami

Udostępnij:
Tylko 7 proc. Polaków deklaruje wykonanie testu na COVID-19 w przypadku wystąpienia objawów choroby. Leczenie często zaczynamy od domowych sposobów. Tak wynika z raportu „Jak się leczy Polak w pandemii?”.
W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19 Polacy najczęściej podejmują samodzielne próby radzenia sobie z problemem bez udziału lekarza. Największy odsetek respondentów deklaruje leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28 proc.), a prawie co czwarta osoba (23 proc.) sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby, takie jak syropy czy napary. Zaledwie jedna na pięć osób od razu skonsultowałaby się z lekarzem. Tylko 7 proc. respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

– W badaniach Polacy jasno deklarują, że w przypadku wystąpienia objawów choroby mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem ponad połowa z nich unikałaby kontaktu z lekarzem i leczyła się samodzielnie. Zapewne w obawie przez izolacją na wykonanie testu pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 zdecydowałoby się niecałe 7 proc. respondentów. Jest to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia, ponieważ bagatelizując objawy, wychodząc z domu, a nawet pojawiając się w pracy, nakręcamy kolejną falę pandemii – mówi Iwona Kubicz z Procontent Communnication – agencji, na zlecenie której wykonane zostało badanie.

Fakt, że Polacy wybierają samoleczenie, przyczynia się do poczucia zagrożenia w pracy. Najczęściej osoby na równorzędnych lub podległych stanowiskach nie mogą w żaden sposób zareagować, jeśli w firmie pojawia się ktoś z kaszlem, gorączką, bólem gardła lub mięśni.

Dla celów raportu „Jak się leczy Polak w pandemii?” badano, jakie czynniki związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 decydują o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jako najważniejsze Polacy wymieniali: pracę zdalną na umożliwiających to stanowiskach (35 proc.), odsyłanie pracowników z objawami, takimi jak kaszel, gorączka, katar, bóle mięśni do domu (33 proc.) oraz noszenie maseczek (30 proc.). Testowanie pracowników pod kątem COVID-19 znalazło się dopiero na 5. miejscu czynników wskazywanych przez respondentów, a możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony – na 6.

***Badanie przeprowadzono 23 i 24 listopada 2021 r. Wywiady online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania wykonano 802 ankiety z reprezentatywną próbą Polek i Polaków.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.