REUMATOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Korelacja zmian zapalnych stawów krzyżowo-biodrowych w badaniu MR z oceną aktywności choroby w spondyloartropatii seronegatywnej

Udostępnij:
Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych (MR-SI) stanowi ważny element diagnostyki osiowej spondyloartropatii seronegatywnej (SpA). Nie ma jednak jednoznaczności czy to badanie obrazowe może lub powinno służyć do oceny aktywności choroby oraz odpowiedzi na leczenie.
W praktyce podstawowymi narzędziami oceny aktywności choroby są następujące parametry: ASDAI-CRP (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score), BASDAI- Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index, ból w nocy oraz ogólny stan zdrowia oceniane na wizualnej skali analogowej (VAS) oraz wartość CRP i OB jako niezależne wartości. Czy obraz zmian zapalnych w MR-SI koreluje z tymi parametrami?
W analizie statystycznej uwzględniono 167 chorych z „wczesnym” rozpoznaniem SpA (mediana wieku 33 lata, 50% stanowili mężczyźni, czas trwania choroby >3 miesiące i < 3 lata), których obserwowano 2 lata (u każdego wykonano co najmniej 2 wizyty). W badaniu zastosowano dwie strategie obliczeń statystycznych. W pierwszej oceniano zależność całkowitej wartość punktowej zmian w MR-SI do aktywności choroby. Uzyskane wyniki wskazywały na istnienie takiej korelacji między wszystkimi wykonywanymi pomiarami aktywności choroby z wyjątkiem BASDAI, ale wyłącznie u mężczyzn. Natomiast w analizie statystycznej uwzględniającej zmiany uzyskanych wartości zarówno w MR-SI jak i w skalach oceny aktywności choroby istotne zależności zostały odnotowane w odniesieniu do ASDAS oraz VAS- bólu nocnego i tylko w grupie mężczyzn.
Autorzy badania starali się znaleźć wyjaśnienie dysproporcji wyników między kobietami i mężczyznami. Potencjalną przyczyną mogą być odmienności w przebiegu klinicznym choroby w zależności od płci, np. być może u kobiet zmiany w MR-SI występują rzadziej i są mniej nasilone lub u kobiet częściej wynik MR-SI jest fałszywie pozytywny. Konieczne są dalsze badania wyjaśniające przedstawione tu wątpliwości.
U mężczyzn ( w przeciwieństwie do kobiet) ze wczesnym rozpoznaniem osiowej SpA kliniczna aktywność choroby mierzona wartością ASDAS w obserwacji długoterminowej jest skorelowana z nasileniem zmian zapalnych w obrazie MR-SI.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.