REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Płodność w chorobie Behçeta - wpływ choroby, wpływ leczenia

Udostępnij:
Choroba Behçeta (CB) to jedna z postaci układowych zapaleń naczyń, przebiegająca z obecnością m.in. zmian skórno-śluzówkowych, mięśniowo-szkieletowych oraz powikłań narządowych w postaci zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, narządu wzroku, przewodu pokarmowego.
CB dotyczy głownie młodych dorosłych w wieku 20-30 lat, z równą częstością mężczyzn i kobiet. U mężczyzn choroba ma cięższy przebieg, z częstą obecnością powikłań narządowych. Badacze z Turcji przeprowadzili analizę częstości występowania zaburzeń płodności, wpływu stosowanych leków oraz występujących powikłań narządowych na płodność u chorych na CB. Kraje basenu morza Śródziemnego, Turcja, Iran, Japonia należą do obszarów o najwyższej częstości zachorowań na CB. Do badania włączono chorych na CB (n=325), rodzinną gorączkę śródziemnomorską (n=126), ZZSK (n=129) oraz zdrową grupę kontrolną (n=125). Wśród chorych na CB nie stwierdzono większej częstości zaburzeń płodności, w odniesieniu do pozostałych analizowanych populacji. Częstość zdrowych urodzeń, poronień, ciąż ektopowych była podobna w grupie chorych na CB oraz w populacji kontrolnej. Bezpłodność była częstsza wśród chorych na CB z towarzyszącymi powikłaniami narządowymi (z zajęciem narządu wzroku (uveitis), zakrzepicą żył głębokich, żyły głównej, skrzeplinami wewnątrzsercowymi, tętniakami, objawami zajęcia przewodu pokarmowego oraz ośrodkowego układu nerwowego) leczonych cyklofosfamidem, niż w populacji chorych ze zmianami skórno-śluzówkowymi z lub bez zajęcia stawów. Autorzy podkreślają jednak, że jest to głównie wynikiem stosowanego leczenia, a nie następstwem powikłań narządowych. Badanie nie wykazało negatywnego wpływu na płodność kolchicyny (u obojga płci) - często stosowanej w przypadku zmian skórnych, na błonach śluzowych oraz zajęcia stawów. Wcześniejsze doniesienia wskazywały na związek tego leku z powikłaniami o charakterze oligozoospermii (przy stosowaniu dawki 1mg/d przez >1 rok), oligonekrospermii, czy azoospermii. Nie ma doniesień, na temat wpływu kolchicyny na płodność u kobiet. Wcześniejsze badania wskazują na większą częstość zaburzeń seksualnych u chorych na CB: zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz spadku popędu płciowego, bolesnych stosunków w następstwie zmian śluzówkowych u kobiet. Wspomniane zaburzenia w połączeniu z obecnością powikłań narządowych oraz zwiększoną tendencją do depresji, istotnie pogarszają jakość życia chorych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.