Samorządy źle wydają pieniądze na profilaktykę

Udostępnij:
Część samorządów realizuje programy profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców pomimo negatywnej opinii wydanej o nich przez AOTM. To marnowanie pieniędzy na badania i szczepionki.
Samorządy najczęściej płacą za badania w kierunku wykrywania raka piersi i szyjki macicy, a także prowadzą szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. Tylko w samym Krakowie realizowanych jest obecnie 16 takich programów, z których skorzystało już 30 tys. mieszkańców. Miasto wydało na nie wciągu ośmiu lat 25,5 mln zł.

Problem w tym, że nie ma żadnej kontroli nad tymi programami, a część z nich nie jest skoordynowana z działaniami z NFZ i resortu zdrowia, które także finansują profilaktykę zdrowotną.
Od 2009 roku samorządy przed przystąpieniem do realizacji badań lub szczepień muszą uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. W tym czasie wpłynęło 385 programów do zaopiniowania. W tym roku agencja dostała 69 takich zleceń, a w całym 2010 roku - 169. Jednak prawie co trzeci z nich nie spełnia podstawowych wymogów dla programu zdrowotnego.
- Nie są konstruowane na podstawie opinii ekspertów, a czasem są wręcz niezgodne z obecną praktyką kliniczną i najnowszymi doniesieniami naukowymi - podkreśla Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, rzecznik AOTM.

Jednak nawet negatywna opinia agencji o programie nie jest dla samorządu wiążąca. Ustawa nie przewiduje bowiem możliwości wstrzymania przez AOTM słabego programu lub sprawowania nad nim jakiejkolwiek merytorycznej kontroli. W efekcie część samorządowych pieniędzy jest marnowana.

Tak jest w przypadku szczepień przeciwko meningokokom, bakteriom powodującym m.in. ciężkie zapalenie płuc. Na ich sfinansowanie dla wcześniaków zdecydowało się miasto Kraków. Problem w tym, że jest już gotowe rozporządzenie, zgodnie z którym kilka grup ryzyka, w tym wszystkie dzieci narodzone przedwcześnie, będzie miało zapewnione takie szczepionki przez ministra zdrowia. Oba programy się więc dublują.

Sytuację miała uporządkować ustawa o zdrowiu publicznym, jednak nie wiadomo kiedy ujrzy ona światło dzienne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.