Tegoroczne szczepionki na grypę wyjątkowo słabo skuteczne

Udostępnij:
Pojawiły się już pierwsze doniesienia dotyczące skuteczności tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej, gdzie jest już po szczycie zachorowań na tę chorobę. Wynosi ona tylko w ledwo 10 proc.
Jak informuje New England Journal of Medicine, kompozycja tegorocznej szczepionki rekomendowana przez WHO dla półkuli północnej jest taka sama jak w Australii.

- Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększonej zapadalności na grypę również w naszym kraju. Pierwsze doniesienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zdają się potwierdzać to zjawisko – pisze „Newseria”.

Każdego roku inne szczepy wirusów grypy wywołują epidemie, dlatego skład szczepionek jest co roku opracowywany przez naukowców na nowo. Wnioski z obserwacji i analizy mutacji wirusów są podstawą do publikacji przez Światową Organizację Zdrowia zaleceń dla producentów, na ich podstawie tworzone są mieszaniny antygenów szczepionkowych. Jak jednak pokazują pierwsze wyniki z półkuli południowej, tegoroczna szczepionka osiągnęła stosunkowo niską skuteczność szacowaną na poziomie 10%.

- Możemy zatem domniemywać, że u nas sytuacja epidemiologiczna będzie porównywalna z tą na półkuli południowej, tym bardziej, że jesteśmy już po szczycie zachorowań w Australii – konstatuje na łamach Newserii Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog, wiceprezes Medisept

Jego zdaniem niska skuteczność tegorocznej szczepionki tłumaczy również wysoki wskaźnik zachorowań na grypę w tym roku w Polsce.

Słabą skuteczność szczepionek od lat dostrzegają Polacy. I to jest najważniejszym powodem niskiej wyszczepialności na tą chorobę w Polsce. Sprawę badał CBOS. Co trzeci zaszczepiony w ubiegłych latach przyznał, że i tak się rozchorował - i właśnie to podał jako powód nieszczepienia. Były i inne. Czytaj: Grypa: słabe szczepionki, to i słaba wyszczepialność.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.