REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trendy w zabiegach artroplastyki w zapalnych chorobach stawów

Udostępnij:
Wieloletnia obserwacja częstości zabiegów artroplastyki, wśród chorych na zapalne choroby stawów: reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), spondyloatropatie (SpA) oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (mizs), wskazuje, iż częstość tych zabiegów zmniejszyła się na przestrzeni lat wśród chorych na mizs (o niemal 50%) i w niewielkim stopniu na rzs, wzrosła natomiast u chorych na SpA.
Analiza dotyczyła populacji Stanów Zjednoczonych. Późniejszy wiek wykonywania tych zabiegów w populacji chorych na mizs i SpA, jest pośrednio wskaźnikiem postępu leczenia farmakologicznego na przestrzeni lat, pozwalającego na skuteczne zahamowanie aktywności choroby i zapobieżenie nieodwracalnym destrukcjom kostnym. Badacze przeanalizowali narodowe bazy danych w okresie 1991-2005, gromadząc dane o ponad 2,800 mln zabiegów artroplastyki stawu kolanowego, biodrowego i ramiennego. We wspomnianym okresie częstość zabiegów wzrosła blisko dwukrotnie wśród chorych z niezapalnymi chorobami stawów (124,5/100tys. (1991) vs 247,5/100tys. (2005)), z zauważalnym spadkiem wieku wykonywania zabiegów, podczas gdy w przypadku zapaleń stawów pozostała na stabilnym poziomie (5,1/100tys.). W grupie chorych na rzs i niezapalne artropatie najczęściej wykonywanym zabiegiem była artroplastyka stawu kolanowego, natomiast wśród chorych na mizs i SpA - stawu biodrowego. Jak wskazują dane w części przypadków chorzy na rzs są poddani artroplastyce z powodu wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów, za czym przemawiać może wyraźniejszy spadek częstości zabiegów artroplastyki u młodszych chorych, niż w starszych grupach wiekowych. Wśród chorych na mizs zaobserwowano większą tendencję spadkową zabiegów operacyjnych w populacji męskiej, niż u kobiet - wg badań płeć żeńska uważana jest za czynnik prognostyczny złej odpowiedzi na leczenie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.