REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ aktywności choroby oraz stosowanych leków na gęstość kości u dzieci pacjentek chorych na RZS

Udostępnij:
Wyniki badania holenderskich naukowców wskazują, że zarówno aktywne RZS u kobiet, jak i stosowane leki w okresie ciąży nie wpływają negatywnie na gęstość mineralną kości ich potomstwa, ocenianą w okresie przedpokwitaniowym.
Farmakoterapia ciężarnych pacjentek z rozpoznaniem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) ograniczona jest niekorzystnym (często teratogennym) wpływem stosowanych leków na płód. Wśród leków modyfikujących, których stosowanie jest akceptowane w okresie ciąży są glikokortykoidy, chlorochina/hydroxychlorochina, sulfasalazyna, a także azatiopryna, czy cyklosporyna A - dwa ostatnie o mniejszym znaczeniu w terapii RZS. O ile znany jest wpływ stosowanych leków oraz aktywnej choroby na BMD u pacjentek, o tyle niewiele wiadomo na temat wpływu tych czynników na rozwijający się kościec płodu. Wyniki badań wskazują na szereg czynników wpływających na gęstość mineralną kości u dzieci matek chorych na RZS. Są to między innymi palenie tytoniu przez matkę w okresie ciąży, wiek ciążowy, waga urodzeniowa, sposób żywienia oraz tempo wzrostu we wczesnym okresie rozwoju. Niejednoznaczny pozostaje wpływ niedoboru witaminy D u matki, na wartość BMD u dziecka. Wyniki badania holenderskich naukowców wskazują, że zarówno aktywne RZS u kobiet, jak i stosowane leki w okresie ciąży nie wpływają negatywnie na gęstość mineralną kości ich potomstwa, ocenianą w okresie przedpokwitaniowym - w 7 roku życia (ocenie poddano pomiar BMD całkowity kośćca oraz BMD kręgosłupa lędźwiowego). Zaobserwowano korzystny wpływ sulfasalazyny na całkowity BMD u dzieci, nie stwierdzono natomiast wpływu na wartość BMD kręgosłupa lędźwiowego. Badaniem prospektywnym (Pregnancy-induced Amelioration of Rheumatoid Arthritis study) objęto 105 kobiet z rozpoznaniem RZS oraz ich potomstwo (108 dzieci) w wieku od 5 do 10 roku życia. Analizie poddano liczne czynniki o potencjalnym wpływie na BMD, m.in. dane z wywiadu wspomniane powyżej, a także informacje dotyczące nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, oceniano pomiary antropometryczne, wartość całkowitego BMD oraz BMD kręgosłupa lędźwiowego, a także stężenie 25(OH)D w surowicy krwi dzieci i matek oraz aktywność choroby podstawowej (RZS) w okresie ciąży. U 20% spośród badanych dzieci stwierdzono niedobory witaminy D (stężenie 25(OH)D w surowicy <50nmol/l), nie wpływało to jednak istotnie na wartość gęstości kości. Średnia dawka prednizonu w omawianej grupie pacjentek wynosiła 6,2mg/dobę.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.