Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wpływ pandemii COVID-19 na leczenie chorób reumatycznych

Udostępnij:
W wielu przypadkach (34%) podjęcie decyzji terapeutycznych było przesuwane w czasie, a 74% reumatologów potwierdziło, iż rzadziej wdrażali leczenie biologiczne lub celowane leki syntetyczne modyfikujące przebieg choroby.
W ramach projektu naukowego EULAR (Europejskiej Ligii do Walki z Chorobami Reumatycznymi), największej europejskiej organizacji zrzeszającej reumatologów z wielu krajów, powstała inicjatywa oceny wpływu pandemii COVID -19 (1 fali) na leczenie chorób reumatycznych. Opracowano kwestionariusz w języku angielskim składający się z 37 pytań (3 sekcje: możliwość dostosowanie do rekomendacji, wpływ opóźnień w ocenie przebiegu choroby na całokształt opieki, leki stosowane w COVID-19 i reumatologii), który rozesłano do członków organizacji w 45 krajach. Analizowano dane uzyskane od 1286 respondentów z 35 krajów.
Celem tego badania była ocena, jaki wpływ ma pandemia na podejmowanie decyzji dotyczących leczenia chorych z rozpoznaniem lub podejrzeniem choroby reumatycznej przez reumatologów oraz dedykowanych pracowników służby zdrowia.

W okresie pierwszej fali epidemii prewencyjnie, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2, w wielu krajach częściowo lub całkowicie zamknięto w obszarze publicznej opieki zdrowotnej wszelkie usługi dla pacjentów reumatologicznych. Jak wynikało z ankiet 82% badanych przesuwało lub odwoływało wizyty pacjentów umówionych na pierwszorazową konsultację, 84% oferowało teleporady. W przypadku wizyt kontrolnych 91% badanych odwoływało lub przesuwało wizyty, 96% proponowało teleporadę.

58% respondentów odnotowało wydłużenie czasu między wystąpieniem objawów a zgłoszeniem się pacjenta na pierwszą wizytę u specjalisty.

W wielu przypadkach (34%) podjęcie decyzji terapeutycznych było przesuwane w czasie, a 74% reumatologów potwierdziło, iż rzadziej wdrażali leczenie biologiczne lub celowane leki syntetyczne modyfikujące przebieg choroby. Na podejmowanie takich decyzji wpływ miały: wątpliwości i obawy pacjenta, zmniejszenie dostępności do skriningowych procedur medycznych oraz reumatologicznych usług medycznych.

Stosowanie hydroksychlorochiny oraz tocilizumabu w leczeniu COVID -19 przyczyniło się do trudności w dostępności do tego leczenia dla pacjentów z rozpoznaniem choroby reumatycznej (odpowiednio według 49% i 14% respondentów).

Na podstawie wyników ankiet stwierdzono konieczność rozwoju telemedycyny w obszarze reumatologii z uwzględnieniem wypracowania technik, które zapewnią wysoki standard opieki bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Z perspektywy czasu ważną kwestią jest również zniechęcanie do stosowania leków w zakażeniu SARS-CoV-2 poza ich wskazaniami rejestracyjnymi lub/i ustalonymi rekomendacjami (stosowanie innowacyjnych terapii powinno być ograniczone do badań klinicznych). Planowanie wizyt dla pacjentów z chorobami reumatycznymi powinno mieć na celu postępowanie zgodnie z aktualną wiedzą i rekomendacjami, gdzie sprawą priorytetową pozostaje nieopóźnianie rozpoznania oraz podejmowania decyzji terapeutycznych zgodnie z zasadą leczenia ukierunkowanego na cel.

Opracowała: Ewa Morgiel
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.