DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Brodalumab w łuszczycy - wyniki badań klinicznych III fazy

Udostępnij:
Amgen oraz AstraZeneca ogłosiły wyniki badania AMAGINE-2, w którym oceniano różne dawki brodalumabu.
Koncerny Amgen i AstraZeneca ogłosiły wyniki badań III fazy dotyczących dawkowania brodalumabu u pacjentów z łuszczycą o umiarkowanym i dużym nasileniu zmian skórnych. Brodalumab był testowany w grupie 1800 pacjentów. W porównaniu do placebo znacznie więcej pacjentów leczonych brodalumabem osiągnęło PASI75 w 12 tygodniu badania. Także wg oceny PGA u znacznie większej ilości pacjentów osiągnięto dużą poprawę (sPGA 0/1).

Całkowite ustąpienie zmian skórnych osiągnięto (PASI100) u 44,4% osób leczonych brodalumabem w dawce 210mg, 33,6% chorych u których dawkowano lek wg wagi i 25,7% przyjmujących 140mg brodalumabu. Wśród osób otrzymujących ustekinumab było to 21,7% a w grupie placebo 0,6%. Poprawę PASI75 obserwowano odpowiednio u 86,3%; 77%, 66,6% chorych leczonych brodalumabem oraz u 70% osób przyjmujących ustekinumab i 8,1% pacjentów z grupy placebo.
Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi, które wystąpiły wśród osób przyjmujących brodalumab (>5%) były przeziębienia, bóle głowy oraz stawów.

Brodalumab jest przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z receptorami interleukiny 17 i blokuje ich aktywację. Receptory IL-17 i związane z nimi cytokiny mają odgrywać kluczową rolę w rozwoju zmian charakterystycznych łuszczycy.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.