Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Możemy przywrócić pacjentom z łuszczycą normalną seksualność ►

Udostępnij:

– Zmiany w okolicach anogenitalnych, czyli intymnych, rujnują wielu osobom z łuszczycą życie partnerskie, intymne, seksualne. Dlatego lekarze właśnie o te zmiany powinni pytać w pierwszej kolejności i jak najszybciej leczyć – powiedziała „Menedżerowi Zdrowia” prof. Irena Walecka. 

Zmiany skórne w okolicach intymnych stygmatyzują i wpływają na życie seksualne ludzi. W jaki sposób można je skutecznie leczyć, mówiła podczas XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego profesor Irena Walecka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, konsultant wojewódzka w dziedzinie dermatologii i wenerologii. „Menedżer Zdrowia” poprosił ekspertkę o przybliżenie tego tematu.

Wideo poniżej, pod nim spisana wypowiedź prof. Waleckiej.


Łuszczyca to nie tylko zmiany na skórze gładkiej, ale również w tak zwanych okolicach szczególnych, które są źle tolerowane przez pacjentów i trudno się leczą. Zmiany na paznokciach czy skórze owłosionej głowy widać na pierwszy rzut oka – przeszkadzają w życiu, ograniczają wykonywanie niektórych czynności, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Natomiast zmiany w okolicach anogenitalnych, czyli intymnych, rujnują wielu osobom z łuszczycą życie partnerskie, intymne, seksualne. Dlatego lekarze właśnie o te zmiany powinni pytać w pierwszej kolejności i jak najszybciej leczyć.

Stres związny ze zmianami w okolicach intymnych prowadzi do depresji

Jest to szczególnie istotne w kontekście tego, że łuszczyca głównie dotyczy osób między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Młode kobiety w mediach widzą wszechobecną seksualność i piękne ciała. Kiedy porównują siebie z tym obrazem, wpadają w depresję. Jeżeli chodzi o młodych mężczyzn, to stres związany ze zmianami na ciele jest tak duży, że doprowadza ich do zaburzeń erekcji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają zaburzenia libido i różnego rodzaju inne związane z życiem seksualnym.

Zwróciliśmy szczególną uwagę na ten problem po przeczytaniu raportu pokazującego, jak nasze społeczeństwo podchodzi do spraw seksu. Badania wykazały, że dla ponad 50 proc. Polaków poza jedzeniem i życiem rodzinnym najistotniejsze jest życie seksualne. Dlatego wydaje nam się, że lekarze powinni rozmawiać o tym z pacjentami, pytać o te kwestie zwłaszcza w kontekście tego, że chorzy nie zdają sobie często sprawy, że zmiany w okolicach intymnych można skutecznie leczyć.

Lekarze powinni pytać pacjentów o zmiany w szczególnych miejscach

Czasami w przebiegu łuszczycy jest tak, że na skórze gładkiej są bardzo niewielkie zmiany i tak naprawdę nie są zbyt uciążliwe dla pacjenta. Natomiast zmiany w okolicach szczególnych przeszkadzają im w normalnym życiu seksualnym.

Należy powiedzieć wszystkim lekarzom, że należy o zmiany w okolicach intymnych pytać, bo pacjent się wstydzi, nie chce o tym mówić, jest to dla niego krępujące. Zatem po naszej stronie jest poruszenie tego tematu i przekazanie, że mamy skuteczne leczenie. Naprawdę można tym pacjentom pomóc i przywrócić im normalną seksualność.

Zapraszamy pacjentów – mamy 11 leków w programach lekowych

W tej chwili w programie lekowym leczenia łuszczycy plackowatej mamy 11 leków. Większość z nich jest skuteczna  albo bardzo skuteczna. Najnowsze, najnowocześniejsze leki blokujące kilka domen idealnie pozwalają „wyprowadzić” skórę owłosioną głowy, twarzy, paznokcie, dłonie, stopy i okolice intymne tak, że praktycznie nikt nie wie nawet, że pacjent choruje.

Do leczenia kwalifikujemy osoby w odpowiednim wieku, z brakiem odpowiedzi na inne leczenie, bez przeciwwskazań do terapii itd. Ale jest duża grupa pacjentów, którzy kwalifikują się do programu lekowego, są w tym programie i bardzo sobie chwalą jego skuteczność. Zapraszamy pacjentów, żeby się do nas zgłaszali i korzystali z terapii.

Przeczytaj także: „Pacjenci z AZS i łuszczycą potrzebują bezpiecznej pielęgnacji skóry”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.