Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit w grupie zwiększonego ryzyka półpaśca

Udostępnij:

Półpasiec to choroba, której przebieg jest trudny do przewidzenia, a powikłania potencjalnie bardzo groźne. Jedną z grup szczególnie narażonych na komplikacje są osoby z chorobami zapalnymi jelit, co pokazano na łamach „Clinical Gastroenterology & Hepatology”.

Dane literaturowe podają, że ogólna częstość występowania półpaśca na całym świecie wynosi około 3–5 przypadków na 1000 osób, jednak większość występuje u pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób obciążonych chorobami przewlekłymi. Dotychczas brakowało jednoznacznych danych, czy pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit są również narażeni na reaktywację zakażenia wirusem Varicella zoster. Stąd zespół naukowców z University of Wisconsin-Madison podjął się ustalenia, czy powikłania półpaśca występują częściej u pacjentów obciążonych chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W tym celu przeprowadzono retrospektywne badanie kohortowe z wykorzystaniem bazy danych Optum Research Database. Pacjentów z jedną z chorób jelit dopasowano w stosunku 1:1 do osób z nieobciążonej grupy kontrolnej na podstawie danych demograficznych. Następnie zidentyfikowano powikłania półpaśca, które wystąpiły do 90 dni po przechorowaniu.

W sumie 4756 pacjentów spełniło kryteria włączenia i zostało dobranych do grupy kontrolnej. Wykazano, że wśród pacjentów z chorobami zapalnymi jelit ryzyko powikłań związanych z reaktywacją zakażenia było istotnie większe niż w grupie kontrolnej - mniej więcej o 28 proc. Dodatkowo zależność ta stawała się jeszcze silniej wyrażona w miarę wzrostu liczby chorób współistniejących - czego zresztą można było się spodziewać. Obliczono także, że pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, u których w wieku powyżej 50 lat stwierdzono wyższą liczbę chorób współistniejących, leczonych inhibitorami TNF alfa lub kortykosteroidami, stwierdzono zwiększone ryzyko powikłań półpaśca.

Powyższe wyniki wskazują, że istnieje kolejna grupa chorych wymagająca szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Problemem może być postrzeganie tej choroby, wciąż przez wielu uważanej za mało groźną.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.