Walacyklowir obiecujący w zapobieganiu półpaścowi
Naukowcy uznali, że stosowanie walacyklowiru jest obiecujące w profilaktyce zapobiega półpaścowi (HZ) u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) otrzymujących anifrolumab. W okresie obserwacji nie zgłoszono żadnych przypadków półpaśca u pacjentów otrzymujących leczenie tym preparatem.
Anifrolumab, ludzkie przeciwciało monoklonalne wiążące się z podjednostką 1 receptora interferonu typu I, zwiększa ryzyko wystąpienia półpaśca u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. Obecnie nie istnieją konkretne zalecenia dotyczące zapobiegania HZ u pacjentów z TRU otrzymujących anifrolumab.
Naukowcy przeprowadzili wieloośrodkowe badanie obserwacyjne we Francji w okresie od listopada 2021 r. do lipca 2024 r. w celu oceny korzyści profilaktycznych walacyklowiru u 132 pacjentów z TRU (średni wiek, 42 lata; 92% kobiet) leczonych anifrolumabem przez 3 miesiące.
87 pacjentów otrzymywało walacyklowir w dawce 500 mg/d (n = 69) lub walacyklowir w dawce 1000 mg/d (n = 18) w ramach profilaktyki, podczas gdy 45 nie otrzymywało tego preparatu. Pacjenci byli obserwowani przez okres 234 dni, będący pod wpływem leczenia anifrolumabem, z monitorowaniem rozwoju półpaśca.
Badanie wykazało, że ryzyko półpaśca było istotnie mniejsze u pacjentów, którzy otrzymywali walacyklowir niż u tych, którzy go nie otrzymywali (współczynnik ryzyka, 0,08; P = 0,01). Naukowcy dodają, że u żadnego z pacjentów leczonych walacyklowirem nie rozwinęła się HZ w okresie objętym badaniem.
Wskazano, że częstość występowania HZ u pacjentów, którzy nie otrzymywali walacyklowiru, zwiększała się stopniowo z 2,2% po 3 miesiącach do 6,2% po 6 miesiącach, osiągając 23% po 12 miesiącach.
Badacze podkreślili, że żaden ze zgłoszonych przypadków HZ nie wymagał hospitalizacji ani nie doprowadził do odstawienia anifrolumabu, mimo, że jednego pacjenta rozwinął się nerwoból.
– Profilaktyczne leczenie walacyklowirem jest skuteczne w zapobieganiu zakażeniu półpaścem u pacjentów z TRU leczonych anifrolumabem – napisali autorzy. Zaznaczyli, że to odkrycie jest szczególnie istotne dla pacjentów z TRU, którzy nie mogą otrzymać rekombinowanej szczepionki przeciwko półpaścowi lub dla których jest ona niedostępna.