Specjalizacje, Kategorie, Działy

Minoksydyl w leczeniu wypadania włosów – czy doustna forma leku zastąpi miejscową?

Udostępnij:

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn i jego diagnostyka oraz leczenie bywają trudne. Jedną ze skutecznych metod terapii jest miejscowe stosowanie minoksydylu, pochodnej pirymidyny, o silnym działaniu hipotensyjnym.

Pierwotnie lek ten był stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jednak jego działanie uboczne w postaci zwiększonego porostu włosów dały mu drugie życie. Zastosowany miejscowo pobudza porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry, jako stymulator mitotyczny wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa.

Obecnie na rynku dostępne są preparaty w postaci aerozoli lub pianek do miejscowego stosowania na skórę głowy przez kilka miesięcy. Coraz większa liczba grup badawczych donosi jednak o stosowaniu również doustnego minoksydylu w małych dawkach – od 0,25 mg do 5 mg na dobę ( leczenie poza wskazaniami, off label). Czy ta terapia byłaby bardziej skutecznym a zarazem bezpiecznym podejściem?

Do odpowiedzi m.in na to pytanie zaproszono 43 specjalistów dermatologii z 12 krajów. Przeprowadzono ankietę oraz porównywano uzyskane odpowiedzi, poszukując wspólnych stanowisk. Wyniki opublikowano na łamach „Jama Dermatology”.

Konsensus uznawano za osiągnięty, jeżeli co najmniej 70 proc. respondentów wyraziło zgodę lub zdecydowaną zgodę w 5-stopniowej skali Likerta. Za diagnozy, w których przypadku doustne stosowanie minoksydylu może zapewnić bezpośrednie lub wspomagające korzyści, uznano przede wszystkim łysienie androgenowe oraz przerzedzanie się włosów związane z wiekiem. Doustne stosowanie minoksydylu jest korzystne, gdy dla pacjentów miejscowa forma jest zbyt czasochłonna, powoduje lokalne podrażnienie skóry lub zmiany struktury włosa czy nie przynosi zadowalających efektów. Większość specjalistów optowała za dawkowaniem w zakresie od 0,625 mg do 5 mg w przypadku dorosłych kobiet i od 1,25 mg do 5 mg w przypadku dorosłych mężczyzn, choć prawie 75 proc. lekarzy wskazywało na leczenie oparte na stałej dawce dobowej 1,25 mg dla kobiet oraz 2,5 mg dla mężczyzn. Jeśli chodzi o obserwowane działania niepożądane, to zwracano uwagę na te wynikające z retencji płynów oraz soli, tj. obrzęki dłoni, stóp i twarzy, wzrost masy ciała i bóle w klatce piersiowej. Nie uzyskano natomiast porozumienia odnośnie stosowanie doustnego minoksydylu u pacjentów poniżej 12. roku życia.

Powyższe wnioski dają nadzieję na lepsze efekty leczenia pacjentów zmagających się z łysieniem.

 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.