Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Coraz więcej półpaśca. Potrzebne wytyczne w sprawie szczepień

Udostępnij:

Według szacunków aż 99,5 proc. Polaków po 50. roku życia przeszło pierwotne zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Na ryzyko powikłań narażeni są szczególnie pacjenci z autoimmunizacyjnymi chorobami reumatycznymi. Istnieje szczepionka przeciwko półpaścowi, ale nadal brakuje wytycznych na temat jej stosowania.

Pacjenci z autoimmunizacyjnymi chorobami reumatycznymi są wielokrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na półpasiec w porównaniu do osób zdrowych w tym samym wieku, a zwiększone ryzyko dotyczy także młodych pacjentów od 18. roku życia – czytamy w publikacji na łamach portalu Prawo.pl.

Oprócz czynników ryzyka charakterystycznych dla ogólnej populacji, takich jak: wiek powyżej 50 lat, płeć żeńska, współistniejące choroby przewlekłe czy niedobory odporności. U osób z chorobami reumatycznymi dochodzą dodatkowe czynniki związane z leczeniem, w tym:

  • glikokortykosteroidy (prednizon pow. 20 mg przez co najmniej 2 tygodnie lub pow. 40 mg przez co najmniej tydzień);
  • inhibitory kinaz janusowych (20-krotny wzrost ryzyka);
  • rytuksymab (10-krotny wzrost ryzyka);
  • inhibitory TNF alfa (9-krotny wzrost ryzyka);
  • inhibitory IL-6 (8-krotny wzrost ryzyka);
  • klasyczne syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby (7-krotny wzrost ryzyka).

Ponadto, u 6 proc. pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym leczonych anifrolumabem dochodzi do reaktywacji zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca.

W przypadku pacjentów z chorobami reumatycznymi półpasiec ma częściej ciężki przebieg, powoduje więcej powikłań (m.in. udar mózgu), a także ogranicza możliwość rozpoczęcia lub kontynuacji skutecznej terapii, co uniemożliwia uzyskanie remisji lub niskiej aktywności choroby.

W Polsce od 2023 r. dostępna jest jedna szczepionka przeciw półpaścowi o nazwie Shingrix, która charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, również u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Zgodnie z obowiązującym obwieszczeniem MZ, jest ona refundowana jedynie dla osób powyżej 65. roku życia z dodatkowymi czynnikami ryzyka rozwoju półpaśca z odpłatnością 50 proc.

Aktualnie trwają końcowe prace grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dotyczące opracowania polskich rekomendacji w kwestii szczepień przeciw półpaścowi. Wraz z publikacją rekomendacji planowane jest również opracowanie ścieżki umożliwiającej pacjentom szczepienie w aptekach otwartych przy ośrodkach reumatologicznych lub w ich pobliżu – informuje Prawo.pl.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.