Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mykofenolan mofetylu w leczeniu nowo rozpoznanego tocznia

Udostępnij:

Reumatologia jest jednym z największych beneficjentów ery leków biologicznych. Nie oznacza to jednak, że klasyczne leki immunomodulujące nie mają potencjału to dalszego stosowania, co pokazuje najnowsza publikacja z „The JAMA Network Open”.

Obecność przeciwciał anty-dsDNA u osób chorujących na toczeń rumieniowaty układowy zwiększa prawdopodobieństwo zajęcia narządów, w tym nerek, stawów i skóry.1 W szczególności przyczynia się jednak do patogenezy toczniowego zapalenia nerek poprzez wiązanie się z antygenami w komórkach nerek lub macierzy pozakomórkowej, co wyzwala aktywację zapalną i procesy zwłóknieniowe.

Z powyższych względów wieloośrodkowy zespół badaczy z Chin sprawdził, czy rozpoczynanie leczenia z dodatkowym zastosowaniem mykofenolanu mofetylu u nieleczonych wcześniej pacjentów z nowo zdiagnozowanym toczniem, z wysokim mianem przeciwciał anty-dsDNA i bez zajęcia głównych narządów, poprawi wyniki leczenia. Przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym 130 osób w wieku od 18 do 65 lat przydzielono losowo w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej doustnie prednizon (w dawce 0,5 mg/kg/d) i hydroksychlorochinę (5 mg/kg/d; grupa kontrolna) lub prednizon (0,5 mg/kg/d), hydroksychlorochinę (5 mg/kg/d) i dodatkowo mykofenolan mofetylu (500 mg dwa razy dziennie) przez 96 tygodni.

Wykazano, że w okresie obserwacji ryzyko ciężkiego zaostrzenia tocznia jest istotnie statystycznie i znacznie niższe w grupie badawczej (10,8 versus 27,7 proc.), co przekłada się na względną redukcję szans o 61 proc. Nefropatia toczniowa pojawiła się u 1,5 proc. osób, u których w leczeniu początkowym zastosowano dodatkowo mykofenolan mofetylu; jego brak skutkował znacznie wyższym odsetkiem sięgającym 14 proc. Jako najczęstsze poważne działania niepożądane odnotowano infekcje, jednak odsetek był podobny w obu grupach.

Wyniki badania sugerują, że uwzględnienie mykofenolanu mofetylu w leczeniu I rzutu w wybranej grupie chorych z toczniem rumieniowatym układowym może zmniejszać częstość występowania ciężkich zaostrzeń i zmniejszać częstość występowania nefropatii. Jest to cenne, praktyczne odkrycie; mykofenolan mofetylu jest stosunkowo tani i łatwo dostępny.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.