Specjalizacje, Kategorie, Działy

Coraz więcej Polaków regularnie myje ręce

Udostępnij:
Tylko 19 proc. Polaków deklaruje, że regularnie myło ręce przed marcem 2020 r. W pierwszych miesiącach pandemii ten odsetek wzrósł do 65 proc. – Mycie rąk 4-6 razy dziennie nie powinno szkodzić zdrowej skórze. Tylko osoby ze współistniejącymi chorobami skóry mogą mieć z tego powodu problemy – zapewnia prof. Lidia Rudnicka.
Zamówione przez firmę NAOS badanie przeprowadzono (przez ARC Rynek i Opinia) w maju 2021 r. na reprezentatywnej grupie Polaków (1025) w wieku od 18 do 65 lat, którzy wypełnili ankietę internetową. 35 proc. respondentów miało wykształcenie podstawowe, 38 proc – średnie, a 26 proc – wyższe. Tylko 15 proc. pracowało w warunkach domowych. Wyniki przedstawiono w czwartek podczas konferencji prasowej "2020/2021 – Rok, który zmienił nawyki higieniczne Polaków".

Z badania wynika, że w marcu 2020 r. przed rozpoczęciem pandemii tylko 19 proc. ankietowanych myło regularnie ręce. W pierwszych miesiącach pandemii ten odsetek wzrósł do 65. W maju 2021 r. 44 proc. Polaków deklarowało, że myje ręce 3-6 razy dziennie. Sporadycznie, raz lub dwa razy dziennie, robi to 24 proc. respondentów.

– Częściowe rozluźnienie reżimu sanitarnego będzie powodem wystąpienia czwartej fali. Im więcej będzie przekazu, że pandemia się nie skończyła i zasady mycia rąk oraz noszenia maseczek powinny być stosowane, tym łagodniejsza będzie czwarta fala – skomentowała prof. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rudnicka przypomniała również, że mycie rąk 4-6 razy dziennie nie powinno szkodzić skórze. – Tylko osoby ze współistniejącymi chorobami skóry mogą mieć z tego powodu problemy i powinny zgłosić się do dermatologa. Osobom ze zdrową skórą wystarczy nawilżenie zwykłym kremem, by zniwelować uczucie suchości – dodaje prof. Rudnicka.

W tym samym badaniu zapytano Polaków o ich wiedzę na temat głównych ścieżek rozprzestrzeniania się koronawirusa. 62 proc. wie, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Tylko 18 proc. uważa, że można się zarazić przez kontakt z osobą chorą. Jeszcze mniej, bo 16 proc. jest świadomych, że wdychanie powietrza związane z brakiem maseczki naraża na zachorowanie.

Tylko 52 proc. ankietowanych mówi, że zachowa dotychczasowe środki ostrożności (w tym mycie i dezynfekcję rąk), kiedy pandemia ustąpi. W tej grupie 28 proc. osób zadeklarowało noszenie maseczki w przyszłości.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.