DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy istnieje związek między alergią, atopowym zapaleniem skóry a rakiem skóry?

Udostępnij:
Badania wskazują, że wpływ atopii może być różny, w zależności od rodzaju nowotworu i płci pacjenta.
Na łamach Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention przedstawiono bardzo ciekawe wyniki badań amerykańskich lekarzy. Celem ich pracy było określenie czy istnieje związek między występowaniem alergii, atopowego zapalenia skóry a podstawnokomórkowym i kolczystokomórkowym rakiem skóry.

Do tej pory taka relacja nie była w odpowiedni sposób zbadana i brakowało jednoznacznych wskazówek. Aby zgłębić ten problem, lekarze zebrali wywiady chorobowe od 1050 mieszkańców New Hampshire. W grupie tej było 375 osób, u których zdiagnozowano w młodym wieku raka podstawnokomórkowego skóry oraz 251 osób z grupy kontrolnej a także 254 chorych z rakiem kolczystokomórkowym i 432 osoby z grupy kontrolnej. Następnie wykonano analizy statystyczne zebranych danych. Zgodnie z ich wynikami istnieje odwrotny związek między historią alergii w wywiadzie a rakiem podstawnokomórkowym (OR 0.61, 95% CI 0.38-0.97). Nie można natomiast potwierdzić podobnej zależności w przypadku raka kolczystokomórkowego (OR 1.18, 95% CI 0.78-1.79). Wśród kobiet, iloraz szans (OR) był jednak niższy w odniesieniu do obu badanych nowotworów (BCC o wczesnym początku OR 0.53, 95% CI 0.31-0.92 i SCC OR 0.59, 95% CI 0.29-1.19). Jeśli chodzi o mężczyzn, wyniki nie są jednoznaczne - obserwowano jednak wyższe ryzyko raka kolczystokomórkowego (OR 1.58, 95% CI 0.93-2.69).

Wyniki tej pracy sugerują więc, że dodatni wywiad dotyczący występowania alergii i atopii może wpływać na ryzyko rozwoju niektórych nowotworów skóry. Co więcej, wpływ ten może być różny, w zależności od płci. Być może więc lepsze zrozumienie mechanizmów immunologicznych związanych ze zjawiskiem atopii w przyszłości okaże się pomocne także w walce z nowotworami skóry.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.