Czy otyłość wpływa na efekty stosowania ustekinumabu u pacjentów z łuszczycą?
Autor: Marzena Jaskot
Data: 29.09.2014
Źródło: Arch Dermatol Res. 2014 Sep 6. Impact of obesity on the efficacy of ustekinumab in Japanese patients with psoriasis: a retrospective cohort study of 111 patients. Yanaba K1, Umezawa Y, Ito T, Hayashi M, Kikuchi S, Fukuchi O, Saeki H, Nakagawa H.
Japońscy naukowcy dostarczają dowodów, że wraz ze wzrostem BMI maleją szanse na osiągnięcie PASI-90 i PASI-100 u pacjentów z łuszczycą leczonych ustkinumabem.
Mimo, że zaangażowanie otyłości w procesy patogenetyczne dotyczące łuszczycy nie ulega wątpliwości, jej wpływ na efekty leczenia systemowego pozostaje dalej nie w pełni wyjaśniony. Dlatego też temat ten postanowili zgłębić naukowcy z Tokio, a wyniki ich pracy można znaleźć w magazynie Archives of Dermatological Research. Ich głównym zadaniem było przeanalizowanie związku między BMI a efektywnością leczenia ustekinumabem japońskich pacjentów z łuszczycą. Do analiz posłużyły dane grupy 111 chorych leczonych ustkinumabem w dawce 45mg między lipcem 2011 marcem 2014. U osób tych oceniano zmiany w PASI w 16 tygodniu terapii. Okazało się, że u osób z BMI ≥ 25 i BMI < 25 osiągano podobne efekty leczenia w przypadku PASI-50 oraz PASI-75.. Natomiast u osób z BMI ≥ 25 PASI-90 i PASI-100 osiągano zdecydowanie rzadziej. Osoby z wyższym BMI ponadto wykazywały znacząco niższą redukcję PASI niż osoby z BMI w normie (85 vs 74%). Według relacji autorów pracy BMI ma być negatywnie skorelowane z procentową redukcją PASI, prawidłowości tej nie obserwuje się jednak w przypadku analizy samej masy ciała. Wyniki tego badania wskazują więc, że wyższe BMI, w odróżnieniu od samej masy ciała, jest związane z niższą skutecznością stosowania ustkinumabu u pacjentów z łuszczycą. BMI może być więc czynnikiem pozwalającym na ocenę szans osiągnięcia PASI-90 i PASI-100 na początku terapii ustkinumabem.