DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak często powstają przeciwciała skierowane przeciwko adalimubabowi i jak wpływają na efekty leczenia?

Udostępnij:
Badanie wykazało, że przeciwciała przeciwko adalimubabowi mogą powstawać nawet u 49% pacjentów i najczęściej pojawiają się w pierwszych 24 tygodniach leczenia. Powstawanie przeciwciał jest silnie związane ze stężeniem leku i ma duży wpływ na odpowiedź kliniczną.
Adalimubab jest przeciwciałem monoklonalnym, które znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z łuszczycą czy chorobą Crohna. Mimo że terapia z jego wykorzystaniem cechuje się dużą skutecznością, często dochodzi do wytwarzania przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko temu lekowi. W JAMA Dermatology można znaleźć opis badania, w którym naukowcy starali się odpowiedzieć na pytania jak często powstają przeciwciała przeciwko lekowi (antidrug antibodies, ADA) i jak długo utrzymują się one w organizmie.

W badaniu zaplanowanym przez Holendrów uczestniczyło 80 pacjentów - 52 mężczyzn i 28 kobiet, w średnim wieku 46 lat. Pacjenci chorowali na łuszczycę i byli leczeni adalimubabem przez 24 tygodnie. Średnia początkowa wartość wskaźnika PASI wynosiła 12, a średni czas trwania choroby 23 lata. Uczestnicy byli następnie obserwowani przez 12 miesięcy. Dalsze badania wykazały, że przeciwciała powstawały u 49% pacjentów, w tym w 90% przed 24 tygodniem. Dodatkowo wykazano, że poziom adalimubabu dobrze korelował z odpowiedzią na leczenie - osoby słabiej reagujące miały też niższe stężenia leku niż pacjenci z dobrą odpowiedzią na leczenie. Odpowiednie stężenie nie zawsze jednak gwarantowało sukces terapeutyczny. Zaobserwowano, że występowała silnie negatywna korelacja między powstawaniem ADA a stężeniem adalimubabu. Obecność przeciwciał znacząco zmniejszała odpowiedź na leczenie.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.