Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie brodawek płciowych - wodorotlenek potasu czy fluorouracyl?

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Zarówno 5% wodorotlenek potasu jak i 5-flurouracyl (0,5%) w połączeniu z kwasem salicylowym charakteryzują się podobną skutecznością i bezpieczeństwem stosowania w walce z brodawkami płciowymi.
Brodawki płciowe są wynikiem zakażenia HPV. Część z nich może spontanicznie znikać, część pozostaje bez zmian przez dłuższy czas, zdarza się jednak, że niektóre z nich powiększają się lub zwiększa się ich liczba.

Stąd próby znalezienia optymalnych metod leczenia. W badaniu, które zostało opublikowane w International Journal of Dermatology porównywano skuteczność miejscowo stosowanego KOH (wodorotlenek potasu, 5%) oraz 5-fluorouracylu (0,5%) w połączeniu z kwasem salicylowym.

W próbie klinicznej brało udział 60 pacjentów z brodawkami okolic anogenitalnych. Po zastosowanym leczeniu okazało się, że liczba zmian skórnych znacznie zmniejszyła się w obu grupach chorych. Różnica między efektami leczenia nie była jednak znacząca aż do 12 tygodnia terapii. W przypadku średniej liczby zmian obserwowano spadek średnio z 17.03 ± 12.64 do 3.73 ± 7.30 przy stosowaniu KOH oraz z 16.13 ± 12.97 do 3.10 ± 4.90 przy wykorzystaniu fluorouracylu i kwasy salicylowego. Prawie całkowite zniknięcie zmian nastąpiło odpowiednio u 70 i 76,7% pacjentów. "Znaczną poprawę" obserwowano zaś u 13,3% chorych stosujących KOH i 20% badanych z drugiej grupy. Natomiast po 16 tygodniu 2 osoby otrzymujące KOH i 3 chorych przyjmujących dwa leki doświadczyło nawrotu choroby.

Co ważne, przy żadnej z zastosowanych terapii nie wystąpiły znaczące efekty niepożądane. Podsumowując, obie testowane metody cechowały się porównywalną skutecznością i łatwością aplikacji. Wodorotlenek potasu może być więc obiecującym środkiem stosowanym w walce z brodawkami płciowymi. Jego dużą zaletą miałaby być również niższa cena.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.