Specjalizacje, Kategorie, Działy

Lek stosowany w reumatologii pomocny w leczeniu łysienia?

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Naukowcy z Yale University donoszą o sukcesie w nowatorskiej terapii łysienia plackowatego całkowitego
Do tej pory łysienie plackowate całkowite (alopecia areata universalis) pozostawało bez skutecznych metod leczenia.

Może się jednak okazać, że amerykańscy lekarze znaleźli sposób na pokonanie tej rzadkiej choroby. W ostatnim wydaniu Journal of Investigative Dermatology opisują oni efekty leczenia młodego mężczyzny. Ma to być pierwszy opis zakończonej sukcesem terapii łysienia plackowatego całkowitego. Lekarze z Yale University w New Haven zastosowali u swego pacjenta tofactinib - preparat, który przez FDA jest zaaprobowany do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Według ich opisu, na początku terapii chory był prawie pozbawiony owłosienia na całym ciele. Natomiast po zastosowaniu tofactinibu z powrotem pojawiły się nie tylko włosy na głowie, ale również rzęsy, brwi, zarost na twarzy i owłosienie łonowe. Młody mężczyzna miał otrzymywać tofactinib w dawce 5mg dwa razy dziennie.

Po 2 miesiącach takiej terapii złagodzeniu uległy zmiany łuszczycowe oraz pojawiły się włosy na głowie - po raz pierwszy od 7 lat. W tym momencie zdecydowano o zwiększeniu dawki do 15mg dziennie. Po kolejnych 3 miesiącach powróciło owłosienie całego ciała.

Tofactinib jest także z powodzeniem stosowany w leczeniu łuszczycy, natomiast w badaniach na myszach laboratoryjnych wykazywał pozytywne efekty działania w łysieniu plackowatym. Lekarze wiążą efekty leczenia z tłumieniem odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciwko mieszkom włosowym przez tofactinib. Kolejnym krokiem będzie próba powtórzenia zastosowanej terapii u innych pacjentów.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.