Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niwolumab rekomendowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka u dorosłych

Udostępnij:
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rekomenduje objęcie refundacją niwolumabu, inhibitora immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, w ramach programu lekowego w leczeniu zaawansowanego czerniaka.
„Dla nas lekarzy onkologów decyzja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji to znakomita wiadomość, gdyż jesteśmy coraz bliżej możliwości leczenia polskich pacjentów immunoterapią nowej generacji. Niwolumab wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka – obecnie przeżycia dwuletnie przy zastosowaniu tej terapii sięgają 58%. W moim przekonaniu niwolumab powinien być standardem leczenia chorych w Polsce, dlatego mam nadzieję, że wkrótce będzie on refundowany w ramach programu lekowego” – informuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Prezes AOTMiT wydał rekomendację w oparciu m.in. o wyniki badań klinicznych 3 fazy: CheckMate-066, w którym wykazano poprawę całkowitego przeżycia w porównaniu z dakarbazyną u pacjentów w pierwszej linii leczenia oraz CheckMate-037, w którym wykazano lepsze odpowiedzi na leczenie w porównaniu do chemioterapii w kolejnej linii leczenia.
„Rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dla niwolumabu przybliża nas do celu, którym jest zapewnienie dostępności niwolumabu pacjentom z zaawansowanym czerniakiem w Polsce. Cieszy nas perspektywa współpracy z Ministerstwem Zdrowia nad możliwością i formą objęcia refundacją leku niwolumab przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mamy nadzieję, że terapia niebawem będzie refundowana w Polsce” – mówi Piotr Marciniak, Dyrektor Generalny Bristol-Myers Squibb w Polsce.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.