Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowy lek dla chorych na łysienie plackowate

Udostępnij:
Schorzenia dermatologiczne bardzo często znacznie obniżają jakość życia, nastrój i samoocenę, dlatego szybki i trwały efekt to ważne wyznaczniki jakości opracowywanych leków.
Kandydatem do takiego statusu jest nowy inhibitor kinaz janusowych, o czym przekonuje najnowsza publikacja w „Journal of American Academy of Dermatology”.

Lek nazwany roboczo CTP-543 zbadano u 143 pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią łysienia plackowatego; warto wspomnieć, że choroba dotyka około 2 proc. ludzi na całym świecie – odsetek niewielki, lecz sama liczba, która się za tym kryje, znacząca.

Badacze z Yale University School of Medicine pod kierownictwem prof. Brett Kinga przeprowadzili randomizowane badanie fazy II, w którym pacjentów przypisano do grupy otrzymującej lek w dawce 4, 8, 12 mg lub placebo co 12 godzin przez 24 tygodnie. Skuteczność określono za pomocą znanej skali SALT (Severity of Apoplecia Tool); wytyczne definiują sukces leczenia jako 50-procentową poprawę owłosienia na skórze głowy.

Leczenie CTP-543 przez 24 tygodnie spowodowało zależny od dawki wzrost odsetka pacjentów z co najmniej 50-procentową poprawą w stosunku do wartości wyjściowej w 24. tygodniu, z istotnością statystyczną w porównaniu z placebo dla dawek 8 mg i 12 mg.

Odsetek odpowiadających na leczenie wzrastał w zależności od dawki w każdym punkcie czasowym już od 12. tygodnia dla dawki 12 mg i w 16. tygodniu dla 8 mg. Dla dawki 4 mg nie osiągnięto istotności statystycznej – nawet w przypadku jej osiągnięcia, efekt byłby niesatysfakcjonujący (poprawa o 21 proc.).

Bezpieczeństwo leczenia okazało się zgodne ze znanym profilem inhibitorów JAK. Częstość występowania nieprawidłowości hematologicznych i parametrów lipidowych była niska, a żaden pacjent nie wykazywał objawów ani nie wymagał leczenia. Badanie przerwano u 2 pacjentów z powodu neutropenii i niedokrwistości.

Autorzy zaznaczają, że ograniczeniem badania jest stosunkowo niewielka liczba pacjentów, jednak trwają co najmniej dwa duże badania obejmujące około 1300 pacjentów z łysieniem plackowatym – wyniki powinny ukazać się w przyszłym roku.


Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.