Specjalizacje, Kategorie, Działy

Poznano przyczynę chronicznego swędzenia

Udostępnij:
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis prowadzą badania zmierzające do wyjaśnienia mechanizmu odpowiadającego za indukowanie oraz rozwój objawu chronicznego swędzenia. To współtowarzyszący syndrom wielu jednostek chorobowych m.in. wyprysku czy łuszczycy.
W początkowej fazie badań (2007 r.) zespół prof. Zhou-Feng Chen odkrył, że w proces swędzenia zaangażowany jest gen kodujący białko receptorowe GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor). Zaś ostanie doniesienia dowodzą, że za indukowanie i rozwój chronicznego swędzenia odpowiedzialny jest szlak sygnalizacyjny BRAF/MEK/ERK.
Zanim naukowcy doszli do takiego wniosku wykonywali doświadczenia na myszach z genem kodującym białko BRAF – zaangażowane w odpowiedź na bodźce bólowe.
Sądzono, że gryzonie będą odczuwać ból, niż swędzenie. „Było dla nas zaskoczeniem, gdy zauważyliśmy, że myszy drapią się spontanicznie” – zauważyli badacze. Stwierdzono, iż w proces swędzenia związany z jednostkami chorobowymi zaangażowane są nie tylko neurony, które transportują sygnały wywołujące swędzenie, ale też neurony transportujące sygnały bólowe. Odkryto, że w przypadku chronicznego swędzenia neurony, które wysyłają sygnały informujące o swędzeniu oddziałują na neurony odczuwania bólu w celu zwiększenia odczucia swędzenia. Badania mogą być pomocne do opracowania nowych terapii leczenia chronicznego swędzenia.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.