DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szansa na poprawę skuteczności leczenia atopowego zapalenia skóry

Udostępnij:
Uzyskanie pozytywnych wyników dwóch badań klinicznych fazy 3 oceniających stosowanie dupilumabu u pacjentów z niewystarczająco kontrolowanym atopowym zapaleniem skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.
Z początkiem kwietnia firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. ogłosiły, że w dwóch badaniach fazy 3 z kontrolą placebo, oceniających stosowanie eksperymentalnego leku – dupilumabu – u dorosłych pacjentów z niewystarczająco kontrolowanym atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, osiągnięto pierwszorzędowe punkty końcowe. W badaniach LIBERTY AD SOLO 1 i SOLO 2 leczenie dupilumabem w monoterapii prowadziło do istotnej statystycznie poprawy miar ogólnego nasilenia choroby, ustępowania zmian ze skóry, swędzenia, jakości życia i zdrowia psychicznego.

– Są to pierwsze badania fazy 3 leku stosowanego ogólnie, w których wykazano istotną poprawę atopowego zapalenia skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, czyli przewlekłej, prowadzącej do niepełnosprawności choroby zapalnej, która wpływa na życie ponad miliona Amerykanów – stwierdził George D. Yancopoulos, M.D., Ph.D., dyrektor naukowy firmy Regeneron i prezes Regeneron Laboratories.

Dane te dostarczają miarodajnych dowodów potwierdzających, że szlak sygnalizacyjny IL-4 i IL-13 leży u podstaw rozwoju zapalenia w atopowym zapaleniu skóry. Dupilumab jest pierwszym z nowej grupy leków immunoterapeutycznych – w trwających 16 tygodni badaniach dupilumab hamował nieprawidłową aktywację tego szlaku, co wiązało się z istotną skutecznością leczenia, bez oznak immunosupresyjnych działań niepożądanych. Przedłożenie wniosku o rejestrację dupilumabu w USA jest planowane na III kw. 2016 r.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.