Wpływ palenia papierosów na leczenie łuszczycy
Autor: Marzena Jaskot
Data: 05.09.2014
Źródło: Br J Dermatol. 2014 Aug 21. doi: 10.1111/bjd.13359. Impact of smoking on response to systemic treatment in patients with psoriasis: a retrospective case-control study. Kinahan CE1, Mazloom S, Fernandez AP
Palenie papierosów ma być czynnikiem ryzyka rozwoju łuszczycy jak również powodować jej gorszy przebieg. Jaki jest jednak jego wpływ na leczenie systemowe tej choroby?
Palenie tytoniu należy do znanych czynników ryzyka rozwoju łuszczycy i jest związane z jej cięższym przebiegiem. W świetle badań naukowych wydaje się również, że zerwanie z nałogiem nie prowadzi do poprawy klinicznej. Natomiast nieokreślony pozostaje wpływ palenia papierosów na systemowe leczenie łuszczycy. Celem badania, które zostało opublikowane przez British Journal of Dermatology było właśnie porównanie odpowiedzi na taką terapię wśród palaczy i osób nie palących z towarzyszącym (w niektórych przypadkach) łuszczycowym zapaleniem stawów. Irlandzcy lekarze przygotowali więc retrospektywną analizę efektów terapii pacjentów z obu grup, którzy byli leczeni w ich klinice. Łącznie zakwalifikowano 66 chorych (46 nie-palących i 20 palaczy) a efekty leczenia były oceniane po 6-13 miesiącach. W toku analiz okazało się jednak, że wyniki osiągane w obu grupach nie różniły się znacząco. Co ciekawe, lepsze efekty leczenia cechowały osoby, które paliły mniej niż 10 papierosów dziennie w porównaniu do chorych, którzy palili więcej. Sami autorzy podkreślają jednak, że słabą stroną badania była niewielka liczba jego uczestników. Z pewnością wartościowe byłyby natomiast wyniki prospektywnych analiz badających wpływ palenia tytoniu na efekty leczenia systemowego łuszczycy.