Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kardioprotekcyjne działanie glukokortykosteroidów za pośrednictwem PGD 2- ochrona serca przed uszkodzeniem w mechanizmie niedokrwienno- reperfuzyjnym- nowe doniesienia z Japonii.

Udostępnij:
Od dawna wiadomo, że endogenne glikokortykosteroidy odgrywają kluczową rolę w koordynowaniu reakcji adaptacyjnej na stres powstały w następstwie np. urazu , infekcji , zapalenia. Nie dziwi więc fakt, że glikokortykosteroidom poświęcono znaczną uwagę jako potencjalnym środkom terapeutycznym w przebiegu zawału mięśnia sercowego.
Od dawna wiadomo ,że endogenne glikokortykosteroidy odgrywają kluczową rolę w koordynowaniu reakcji adaptacyjnej na stres powstały w następstwie np. urazu , infekcji , zapalenia. Nie dziwi więc fakt, że glikokortykosteroidom poświęcono znaczną uwagę jako potencjalnym środkom terapeutycznym w przebiegu zawału mięśnia sercowego. Liczne badania na modelach zwierzęcych udokumentowały ich zdolność do ochrony serca przed uszkodzeniem niedokrwienno-reperfuzyjnym .
Autorzy artykułu, opublikowanego na łamach Hypertension, wykazali kardioprotekcyjne działanie deksametazonu za pośrednictwem prostaglandyny 2 (PGD 2). Katsumata i wsp. wypełnili ważną lukę w naszej wiedzy, poprzez wykazanie, że wpływ endogennej PGD2 na serce możliwy jest za pośrednictwem głównie aktywacji czynnika jądrowego (Nrf2) . Nrf2 jest podstawowym czynnikiem, który reguluje transkrypcję genów kodujących mnogość enzymów antyoksydacyjnych. Nrf2 jest zatem podstawową drogą obrony komórkowej przed cytotoksycznym działaniem stresu oksydacyjnego .
Glukokortykoidy mają różny wpływ w zależności od typu komórki. Na przykład, glikokortykosteroidy tłumią ekspresję COX-2 w komórkach układu odpornościowego, podczas gdy nasilają ekspresję COX-2 w kardiomiocytach. Wiązanie glukokortykoidów do receptora glukokortykoidowego (GR ) w kardiomoicytach wywołuje zwiększenie ekspresji cyklooksygenazy -2 ( COX -2) i syntazy prostaglandyny D ( L - PGDS ) , ostatecznie prowadząc do zwiększenia tworzenia PGD2. PGD2 działając przez receptor 1 (DP1) dla PGD2 może bezpośrednio ograniczyć uszkodzenie kardiomiocytów. Z PGD2 na drodze nieenzymatycznej dehydratacji powstaje 15 - dezoksy -J2 Δ12 ,14 - prostaglandyna ( 15d- PGJ2 ) . PGD2 i jej metabolit- 15d - PGJ2 przez wpływ na receptor dla prostaglandyny F2 a ( FP ) i aktywację receptorów PPARy , mogą aktywować jądrowy czynnik transkrypcyjny ( Nrf2 ), a następnie transkrypcję genów przeciwutleniających . Warto zauważyć ,że aktywacja PPAR prowadzi do tłumienia martwicy w obrębie kardiomiocytów. W badaniach na modelu zwierzęcym proces aktywacji Nrf2 został zidentyfikowany jako przeważający mechanizm odpowiedzialny za kardioprotekcyjne działanie deksametazonu , chroniące serce przed uszkodzeniem w mechanizmie niedokrwienno- reperfuzyjnym.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.