Ocena korzyści rewaskularyzacji tętnic nerkowych z zastosowaniem stentu w zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym i nerkowym
Autor: Marzena Jaskot
Data: 03.02.2014
Źródło: Cooper CJ. A Randomized Multicenter Clinical Trial of Renal Artery Stenting In Preventing Cardiovascular and Renal Events: Results of the CORAL Study. AHA Scientific Sessions 2013, Dallas.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Tagi: | zwężenie tętnic |
Badanie CORAL zostało zaprojektowane celem oceny korzyści protezowania tętnic nerkowych, jako dodatkowej metody terapeutycznej przy zastosowaniu optymalnej terapii farmakologicznej, w porównaniu z zastosowaniem jedynie leczenia zachowawczego u pacjentów z miażdżycowym zwężeniem tętnic oraz współistniejącym na tym tle nadciśnieniem tętniczym. Wyniki badania nie wskazały przewagi terapii farmakologicznej z zabiegiem rewaskularyzacji tętnic nerkowych nad terapią zachowawczą.
Miażdżyca jest powszechnym podłożem zwężenia tętnic nerkowych. Miażdżycowe zwężenie tętnic nerkowych może prowadzić do rozwoju wtórnego, reninozależnego nadciśnienia tętniczego, postępującej dysfunkcji nerek, a w skrajnych przypadkach do schyłkowej niewydolności nerek z koniecznością leczenia nerkozastępczego. Większość chorych z naczynionerkową chorobą miażdżycową to chorzy z uogólnionym procesem miażdżycowym, współistniejącą cukrzycą, co w sposób istotny zwiększa ryzyko zgonu z powodu incydentu sercowo-naczyniowego, w tej grupie chorych. Dotychczas nie osiągnięto konsensusu na polu postępowania terapeutycznego w przypadku znamiennego zwężenia naczyń nerkowych. Wciąż poszukiwane są w pełni wartościowe wskaźniki predykcji skuteczności zabiegowej korekcji zwężeń tętnic nerkowych. Badanie CORAL zostało zaprojektowane celem oceny korzyści protezowania tętnic nerkowych, jako dodatkowej metody terapeutycznej przy zastosowaniu optymalnej terapii farmakologicznej, w porównaniu z zastosowaniem jedynie leczenia zachowawczego u pacjentów z miażdżycowym zwężeniem tętnic oraz współistniejącym na tym tle nadciśnieniem tętniczym. Do tego wieloośrodkowego, randomizowanego badania klinicznego zakwalifikowano łącznie 947 pacjentów ze zwężeniem tętnicy nerkowej > 60 %. Z przeprowadzonego badania wynika, że zastosowanie terapii farmakologicznej z zabiegiem rewaskularyzacji z implantacją stentu u osób z miażdżycowym zwężeniem tętnic i współistniejącą choroba nadciśnieniową nie zmniejsza ryzyka incydentów nerkowych i kardiowaskularnych w porównaniu do leczenia farmakologicznego.