Specjalizacje, Kategorie, Działy

Praktykowanie jogi a kontrola ciśnienia tętniczego

Udostępnij:
Coraz wyraźniej zaznacza się potrzeba poszukiwania nowych, mniej kosztownych metod redukcji BP z niższym ryzykiem interakcji lekowych, które mogą przynieść długotrwałe korzyści. Jak sugerują autorzy artykułu, opublikowanego na łamach The Journal of Clinical Hypertension, joga jest jedną z alternatywnych sposobów poprawy wskaźników kontroli ciśnienia tętniczego.
Czy joga faktycznie może stanowić znaczącą wartość w kontroli ciśnienia tętniczego? W badaniu z randomizacją porównano wpływ jogi na wartości ciśnienia tętniczego u osób ze stanem przednadciśnieniowym lub rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym stopnia 1. z aktywną grupą kontrolną (wysiłek anaerobowy).
Obecnie prawie 80 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na nadciśnienie tętnicze. Uważa się, że niekontrolowane nadciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za 62% przypadków
chorób mózgu o podłożu naczyniowym, w sposób istotny przyczynia się do incydentów sercowo- naczyniowych związanych z chorobą niedokrwienną serca. Wysoki koszt farmakoterapii, interakcje lekowe, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich- wszystko to przyczynia się do wzrostu odsetka przypadków niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego. W kontekście tych danych coraz wyraźniej zaznacza się potrzeba poszukiwania innych, mniej kosztownych metod redukcji BP z niższym ryzykiem interakcji lekowych , które mogą przynieść długotrwałe korzyści . Jak sugerują autorzy artykułu, opublikowanego na łamach The Journal of Clinical Hypertension, joga jest jedną z alternatywnych sposobów poprawy wskaźników kontroli ciśnienia tętniczego. Liczba osób, które praktykują jogę nadal rośnie , z bieżących szacunków wynika, że co najmniej 10,4 mln osób w Stanach Zjednoczonych (5,1 % ) praktykuje jogę.
W badaniu z randomizacją porównano wpływ jogi na wartości ciśnienia tętniczego u osób ze stanem przednadciśnieniowym lub rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym stopnia 1. z aktywną grupą kontrolną (wysiłek anaerobowy). Do badania kwalifikowano pacjentów w wieku 21-70 lat, z nadciśnieniem tętniczym definiowanym jako rejestrowane w ABPM wartości SBP między 120-159mmHg, DBP 80-99 mmHg, BMI 18,5-40 kg/m2. Do badania włączono 84 uczestników, z których 16 utracono w toku obserwacji, pozostawiając 68 osób, które ukończyły badanie. Wyniki badania potwierdziły wnioski z wcześniejszych doniesień, że joga zmniejsza ciśnienie tętnicze u pacjentów z łagodnym nadciśnieniem tętniczym ,średnio SBP i DBP o około 5 mm Hg i 4 mm Hg
Czy joga faktycznie może stanowić znaczącą wartość w kontroli ciśnienia tętniczego ? Dotychczas opublikowano klika prac przeglądowych oraz jedną metaanalizę dotyczącą wpływu jogi na BP, których wyniki sugerują korzystny wpływ tej praktyki na wartości ciśnienia tętniczego. Co ważne te same źródła jednoznacznie wskazują na słabą jakość dotychczasowych badań , głównie z uwagi na ograniczenia metodologiczne. American Heart Association sklasyfikowało istniejące dowody na wpływ jogi na BP w najniższej możliwej kategorii dla szacunków pewności co od efektu leczenia (klasa C ).
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.