Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prawidłowe ciśnienie tętnicze w ciąży- rola sodu i aldosteronu.

Udostępnij:
W nadciśnieniu tętniczym sól odgrywa ważną, patogenetyczną rolę. O ile redukcja podaży soli w diecie jest ugruntowanym zaleceniem dla osób z HTA to wydaje się być wątpliwą strategią postępowania u kobiet w ciąży. Jak dowodzą wyniki randomizowanych badań ,redukcja podaży soli w ciąży nie zmniejsza częstości występowania stanu przedrzucawkowego.
Zakończona sukcesem ciąża wymaga gruntownej adaptacji do warunków środowiskowych . Dostęp do wody i soli jest krytyczny dla zwiększenia objętości osocza. W związku z powyższym , zmiany dostępności soli znajdują odzwierciedlenie w zmianach poziomu aldosteronu . Co ciekawe, w ciąży poziom aldosteronu pozostaje wysoki, pomimo już zwiększonej objętości osocza. Obserwacje te najlepiej wytłumaczyć stymulacją aldosteronu niezależną od angiotensyny II .
Autorzy artykułu, opublikowanego na łamach periodyku Hypertesion ,założyli hipotezę o wysokim poziomie aldosteronu i odpowiedniej dostępności soli, jako warunkach koniecznych dla utrzymania prawidłowego BP w ciąży. Dla zbadania hipotezy porównywano grupę kobiet w ciąży z prawidłowym ciśnieniem tętniczym (n = 31) z młodymi, zdrowymi kobietami (n = 31-62) nie będącymi w ciąży, przeprowadzając badanie sodowrażliwości w pierwszym trymestrze ciąży.
W ciąży, mimo zwiększonego wydalania Na + z moczem , poziom tetrahydro-aldosteronu (TH- Aldo) , mierzony z zastosowaniem metody połączonej chromatografii gazowej i spektrometrii masowej (GCIMS), pozostawał znacząco wyższy w grupie ciężarnych w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży. W grupie badanej ani wysoki poziom tetrahydro-aldosteronu ani zwiększone wydalanie sodu nie były skorelowane z wyższym BP. W przeciwieństwie do tego, w grupie nieciężarnych kobiet, ciśnienie skurczowe rosło wraz z poziomem aldosteronu (P <0,05). Dane otrzymane z przeprowadzonego badania wskazują , że ciąża jest stanem łagodniejszej odpowiedzi adaptacyjnej na zwiększoną podaż soli w diecie, nie powodując nadciśnienia indukowanego aldosteronem. Po drugie, wydaje się że w warunkach ciąży sól wpływa na obniżenie BP , w mechanizmie nie w pełni jasnym, prawdopodobnie przebiegającym z zaangażowaniem mechanizmów łożyskowych.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.