Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stentowanie tętnic nerkowych u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym: czy powinniśmy? I u kogo?

Udostępnij:
W aktualnym numerze periodyku The Journal of Clinical Hypertension, Chrysant i wsp. oceniali długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo stentowania tętnic nerkowych u osób z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, spowodowanym miażdżycą tętnic nerkowych. Wyniki badania potwierdzają, że z właściwym, rygorystycznym doborem pacjentów i odpowiednią metodyką, stentowanie oferuje dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego z minimalnymi powikłaniami.
W aktualnym numerze periodyku The Journal of Clinical Hypertension, Chrysant i wsp. oceniali długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo stentowania tętnic nerkowych u osób z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, spowodowanym miażdżycą tętnic nerkowych. W pierwotnym badaniu HERCULES, autorzy stwierdzili, że bezwzględne zmniejszenie ciśnienia skurczowego (SBP) po 9 miesiącach od procedury związane było prawdopodobnie z nasileniem nadciśnienia przed interwencją. W swoim komentarzu do powyższego badania Asfar i wsp. wskazują, że długoterminowy sukces programu HERCULES może polegać na właściwej wstępnej selekcji pacjentów- rewaskularyzację z implantacją stentu do tt. nerkowych, należy uznać za dobrą metodę w przypadku prawdziwe opornych postaci HTA i braku odpowiedniej, innej terapii. Drugą, ważną kwestią, którą podniesiono po wynikach badania HERCULES jest rekord bezpieczeństwa metody, z tylko 1,5% odsetkiem zdarzeń niepożądanych. Obecne badanie wykazało, że w rękach doświadczonych operatorów, przy użyciu odpowiednich technik i sprzętu, procedura jest bezpieczna.

Podsumowując, wyniki badania potwierdzają, że z właściwym, rygorystycznym doborem pacjentów i odpowiednią metodyką, stentowanie oferuje dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego z minimalnymi powikłaniami.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.