GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Antybiotykoterapia zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Udostępnij:
Udział mikrobioty w patogenezie wielu schorzeń jest coraz lepiej poznawany. Pojawiają się prac opisujące także długofalowe skutki zdrowotne antybiotykoterapii, która prowadzi do zmian w mikrobiocie. Okazuje się, że powyższa zależność stwarza istotnie większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Badanie przeprowadzone przez brytyjskich i amerykańskich naukowców objęło 28 980 osób z rakiem jelita grubego w wywiadzie i 137 077 zdrowych osób stanowiących grupę kontrolną. Doustne stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego, ale efekty różniły się w zależności od lokalizacji zmiany nowotworowej i w zależności od dawki (p<0,001). Związek antybiotyk-rak stwierdzono w przypadku ekspozycji występującej >10 lat przed diagnozą (aOR=1,17). Ryzyko zaobserwowano już po krótkotrwałym stosowaniu i było największe w proksymalnym odcinku okrężnicy oraz przy zażywaniu antybiotyków działających przeciw bakteriom tlenowym. Dobrzez znane i powszechnie stosowane penicyliny, szczególnie ampicylina i amoksycylina, zwiększały ryzyko raka okrężnicy (aOR=1,09). Co ciekawe, stwierdzono odwrotną zależność między antybiotykoterapią a ryzykiem raka odbytnicy (p=0,003), szczególnie przy długości ekspozycji na antybiotyk powyżej 60 dni (aOR 0,85).
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.