Zdrowie psychiczne determinuje przebieg IBS i skuteczność terapii
Tagi: | trauma wczesnodziecięca, IBS, zespół jelita drażliwego, niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa, ACE, zdrowie psychiczne, aleksytymia, Marcin Rzeszutek |
Polscy naukowcy udowodnili, że niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa – i często związana z tym aleksytymia, czyli nieumiejętność nazywania swoich emocji – mają istotny związek z przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS). Wyniki badań opublikowano w „Journal of Psychosomatic Research”.
- IBS dotyka 5–20 proc. populacji. Objawy choroby nie mają bezpośrednio związku z żadną patologią układu pokarmowego
- Badania opublikowane w „Journal of Psychosomatic Research” wskazują na istotny związek między niekorzystnymi doświadczeniami z dzieciństwa (ACE) a przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS)
- Wczesnodziecięce traumy mogą wpływać na rozwój IBS poprzez mechanizmy neurobiologiczne: deregulację osi podwzgórze–przysadka–nadnercza albo zaburzenia w osi mózg–jelita
- Nasze wyniki wskazują na potrzebę indywidualnego podejścia do leczenia IBS, uwzględniającego zdrowie psychiczne – wskazują naukowcy
Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS) to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego. Objawy choroby nie mają bezpośrednio związku z żadną patologią układu pokarmowego, którą można zdiagnozować w badaniach, a mają często podłoże psychosomatyczne.
Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACE) związane z wystąpieniem IBS
Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (adverse childhood experiences – ACE), definiowane są jako potencjalnie traumatyczne lub silnie stresujące wydarzenia w okresie dorastania, takie jak przemoc, zaniedbanie, uzależnienia i choroby w najbliższej rodzinie, skrajne ubóstwo czy doświadczenie wojny. W Polsce z ACE miało do czynienia 53 proc. badanych.
– Nasze wyniki wskazują na potrzebę indywidualnego podejścia do leczenia IBS, uwzględniającego zdrowie psychiczne. U pacjentów z IBS często występują traumy z dzieciństwa, co z kolei jest ważną informacją o tym, jaki może być przebieg choroby i skuteczność terapii. Dlatego warto w ramach diagnozy i leczenia wprowadzić kwestionariusze przesiewowe dotyczące traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. Dzięki temu można lepiej dopasować leczenie łącząc np. leki, konsultacje dietetyczne i wsparcie psychologiczne – przekazuje prof. Marcin Rzeszutek, kierownik Laboratorium Badań nad Traumą z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Trauma wpływa na rozwój IBS przez mechanizmy neurobiologiczne
Badacze podkreślają, że wczesnodziecięce traumy mogą wpływać na rozwój IBS poprzez dwa mechanizmy neurobiologiczne. Jest to albo deregulacja osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, prowadząca m.in. do rozregulowania motoryki jelit i dysbiozy jelitowej albo zaburzenia w osi mózg–jelita, skutkujące choćby błędnym przetwarzaniem informacji z jelit, nadwrażliwością i niskim progiem bólu.
Naukowcy z Laboratorium Badań nad Traumą sprawdzili też, czy łącząca się czasem z ACEs aleksytymia może nasilać objawy IBS.
Aleksytymia to nieumiejętność nazywania i rozpoznawania emocji. I tak, człowiek pobudzenie emocjonalne interpretuje często jako pobudzenie fizjologiczne. Jeśli ktoś więc trzęsie się ze strachu, może interpretować, że jest mu za zimno. Jeśli cieszy się na widok jakiejś osoby, zastanawia się, dlaczego pocą się ręce i bije szybciej serce.
Wpływ aleksytymii na rozwój IBS
Wykształcenie aleksytymii może być jednym ze sposobów na odcięcie się od trudnych emocji i może powstawać jako metoda radzenia sobie z dziecięcymi traumami. Aleksytymia dotyka ok. 10 proc. społeczeństwa. Naukowcy próbowali sprawdzić, czy dolegliwości jelitowe też mogą być powiązane z nieumiejętnością rozpoznania u siebie emocji pod postacią aleksytymii.
W grupie 245 pacjentów z IBS obserwowanych trzykrotnie przez prawie dwa miesiące zauważono wyraźne różnice.
– Niektórzy pacjenci przez cały okres obserwacji nie deklarowali żadnych istotnych objawów IBS, lęku czy depresji, a inni czuli się bardzo źle. I to właśnie osoby z tej ostatniej grupy doświadczyły najwięcej niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, jak również charakteryzowały się najwyższym poziomem aleksytymii – wyjaśnia prof. Rzeszutek.
– Diagnostyka i leczenie IBS wymaga kompleksowych strategii leczenia skoncentrowanych na wielu współwystępujących objawach, a nie skupiania się wyłącznie na objawach związanych z przewodem pokarmowym. Wierzymy, że wyniki tego badania mają ważne implikacje kliniczne – podsumowuje psycholog.