Dodawany do żywności karagen wznieca stan zapalny w jelitach
Tagi: | dodatki do żywności, karagen, stan zapalny, jelita |
Karagen – popularny dodatek do żywności – powoduje zapalenie jelit, co prowadzi do zwiększenia przepuszczalności jelita cienkiego i zmniejszenia wrażliwości na insulinę, co może spowodować rozwój cukrzycy typu 2 – niemieccy naukowcy apelują o rozwagę w spożywaniu produktów przetworzonych.
- Niemieccy naukowcy zbadali wpływ karagenu na układ pokarmowy ludzi oraz na metabolizm cukrów
- Odkryli, że związek ten zwiększa przepuszczalność jelita cienkiego, co najprawdopodobniej jest skutkiem powstającego tam stanu zapalnego
- Efektem są: zwiększenie przepuszczalności jelita cienkiego, zmniejszenie wrażliwości na insulinę, co często prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2
Karagen jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym jako emulgator i zagęszczacz. Najczęściej dodaje się go do takich produktów jak gotowe desery mleczne, lody, jogurty i serki homogenizowane, tzw. mleka roślinne, wędliny i przetwory mięsne, produkty light, gotowe zupy i sosy, napoje czekoladowe i owocowe, żelki i słodycze.
Od jakiegoś czasu sugeruje się, że może mieć on negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Teraz zagadnieniu temu przyjrzeli się naukowcy pod kierunkiem prof. Roberta Wagnera i prof. Norberta Stefana z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD).
Zwiększenie przepuszczalności jelita cienkiego
Młodych, zdrowych mężczyzn o BMI poniżej 30 podzielili na dwie grupy: w jednej podawali karagen w ilości odpowiadającej 2–3 dziennym średnim dawkom spożywanym przez mieszkańców USA, a w drugiej placebo. Obie grupy obserwowano przez dwa tygodnie.
Wyniki wykazały zwiększenie przepuszczalności jelita cienkiego, co najprawdopodobniej było skutkiem zapalenia jelit. – Nasze badanie sugeruje, że spożywanie karagenu, podobnie jak obserwowano w badaniach na zwierzętach, może zaburzać funkcję bariery jelitowej. A to może mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne i zwiększać ryzyko chorób zapalnych – wyjaśnił prof. Wagner.
Zmniejszenie wrażliwości na insulinę
Dane ujawniły również, że dieta bogata w karagen może zmniejszać wrażliwość na insulinę, co często prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. Co ważne, efekt ten występował wyłącznie u uczestników z wyższą masą ciała. U mężczyzn z nadwagą karagen powodował również wyższe wskaźniki zapalne we krwi oraz oznaki zapalenia w podwzgórzu – części mózgu odpowiedzialnej za metabolizm cukrów i apetyt.
– Nasze badanie sugeruje, że u młodych, zdrowych osób metaboliczne skutki spożywania karagenu nie są jeszcze widoczne. U ludzi starszych, z nadwagą, efekty są już jednak wyraźne. Aby jednak to potwierdzić, potrzebne są kolejne badania na konkretnych populacjach – stwierdził prof. Stefan, współautor publikacji „BMC Medicine”.
Jak dodał, biorąc pod uwagę niezwykle rozpowszechnienie karagenu w produktach spożywczych, jego potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie powinien być traktowany bardzo poważnie: – Ważne jest, abyśmy lepiej zrozumieli, jak dodatki do żywności mogą wpływać na nasze organizmy, bo tylko w ten sposób będziemy mogli formułować świadome zalecenia dla społeczeństwa.
Przeczytaj także: „Żywność ultraprzetworzona szkodzi jak papierosy!”.