Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bakterie jelitowe mają wpływ na zdrowie osób otyłych

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy z MetaHIT, projektu finansowanego przez Komisję Europejską, po zbadaniu flory bakteryjnej blisko 300 osób, doszli do wniosku, że zdrowie osób otyłych w dużym stopniu zależy od jej bogactwa. Ludzie, u których flora bakteryjna jest uboższa są bardziej narażeni na choroby układu krążenia i cukrzycę.
Naukowcy zbadali florę bakteryjną 169 otyłych Duńczyków oraz 123 osób o wadze w normie. Obie grupy podzielono na tę o bogatej oraz o ubogiej florze bakteryjnej. Zauważono, że grupa z mniej urozmaiconą florą bakteryjną była bardziej narażona na choroby związane z otyłością oraz powstawanie przewlekłych stanów zapalnych.
Zdaniem badaczy dowodzi to, że w rozwoju komplikacji zdrowotnych u osób otyłych rolę odgrywa nie tylko przyrost wagi i niezdrowa dieta. Uważają, iż bakterie wpływają na zdrowie na wiele sposobów m.in. produkują niezbędne witaminy i związki bioaktywne, wzmacniają układ odpornościowy oraz współdziałają z wieloma komórkami nerwowymi i komórkami odpowiedzialnymi za produkcje hormonów.
Jak wspomniał współautor analizy Jeroen Raes z Vrije Universiteit Brussel (Belgia) informacje te mają znaczenie dla leczenia, a nawet zapobiegania największym problemom zdrowotnym naszych czasów. Zaznaczył jednak, że potrzeba dalszych badań monitorujących uczestników badania przez dłuższy okres.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.