Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bezcenne mleko ludzkie

Udostępnij:
O znaczeniu karmienia piersią w procesie dojrzewania przewodu pokarmowego dziecka mówi prof. Wanda Furmaga-Jabłońska, z Kliniki Patologii Noworodków i Niemowląt Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Dlaczego karmienie naturalne jest ważne dla układu pokarmowego dziecka?
- Mleko ludzkie zawiera wiele biologicznie czynnych substancji, które ułatwiają dojrzewanie przewodu pokarmowego, wpływają na rozwój tolerancji immunologicznej, zapobiegają biegunkom i zakażeniom przewodu pokarmowego.
Jakie to substancje?
- Jest ich bardzo wiele. Należy do nich laktoza, cukier mleczny, którego w mleku ludzkim jest sporo. Ona powoduje regenerację jelit, obniżenie PH jelitowego, co wpływa na regenerację nabłonka jelitowego i wywołuje efekt bifidogenny. Chodzi o to, że bakterie fizjologiczne w przewodzie pokarmowym odżywiają się laktozą i to jest bardzo pożyteczne. Kolejna substancja to oligosacharydy, najważniejszy substrat dla bakterii fizjologicznych. Mają działanie troficzne i regeneracyjne, uszczelniają i integrują barierę jelitową, pozwalają na prawidłową indukcję immunologiczną.
Z jakiego powodu to ma znaczenie?
- Ta tolerancja immunologiczna wpływa na rozpoznawania składników pokarmowych, pozwala na odróżnienie tolerogenów od alergenów. Podobnie działa laktoferyna, białko o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, jeśli chodzi o bakterie patologiczne. Laktoferyna promuje wzrost bakterii probiotycznych.
Co jeszcze zawiera mleko kobiece?
- Insulinę, która także wpływa na dojrzewania i regenerację nabłonka jelitowego, co ma duże znaczenie w procesie zapalnym, alergicznym. Są wreszcie cytokiny powodujące wzrost nabłonka, co jest szczególnie ważne u wcześniaków. Są immunoglobuliny, a szczególnie IGA, która znajduje się w mleku ludzkim oraz inne białka odpornościowe. Immunoglobulina IGA ma silne działanie przeciwzapalne, wpływa na przepuszczalność bariery jelitowej przez co jest wyższa tolerancja na składniki pokarmowe i dzieci karmione piersią rzadziej chorują na biegunki.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.