Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroba Leśniowskiego-Crohna - czy warto wykonywać kolonoskopię w ramach oceny wczesnego nawrotu choroby po operacji?

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Digestive and Liver Disease ukazała się praca autorstwa badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego Saint-Louis w Paryżu we Francji, która dotyczyła zagadnienia wczesnego nadzoru kolonoskopowego u chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna po operacjach resekcyjnych przewodu pokarmowego. Autorzy dokonali oceny wpływu kolonoskopii wykonywanej w okresie od 6 do 12 miesięcy od operacji na dalsze leczenie i losy chorych.
Badanie miało charakter retrospektywny i dotyczyło lat 1995 – 2005. W analizie uwzględniono pacjentów, u których w ramach nadzoru pooperacyjnego wykonywano badanie kolonoskopowe w okresie 6-12 miesięcy od operacji (grupa C). Grupą porównawczą byli chorzy, u których po leczeniu operacyjnym takiego reżimu diagnostycznego nie zastosowano (grupa NC).
Badanie objęło 90 chorych w grupie C i 42 w grupie NC. Wykazano, że wykonanie we wczesnym okresie kolonoskopii po operacji wiązało się z możliwością intensyfikacji terapii, co przekładało się na istotnie mniejsze, w porównaniu z grupą NC, odsetki nawrotów choroby Leśniowskiego-Crohna po 3 i po 5 latach obserwacji (21% vs 31% po 3 latach oraz 26% vs 52% po 5 latach).
Wyniki powyższego badania pokazują, że w przypadku chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna po operacjach resekcyjnych przewodu pokarmowego należy wdrażać intensywny i wczesny nadzór endoskopowy. Przekłada się to bowiem na możliwość optymalizacji i intensyfikacji terapii, to z kolei skutkuje lepszą długofalową kontrolą przebiegu schorzenia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.