Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co dwudzieste dziecko może potrzebować diety bezglutenowej

Udostępnij:
Ok. 5 proc dzieci potrzebuje diety bezglutenowej – czasowo lub na zawsze. To chorzy na celiakię i alergie pokarmowe.
Pozytywne efekty zdrowotne zaobserwowano też po wyeliminowaniu glutenu z diety części dzieci z autyzmem i ADHD - pisze strona www.roik.pl, prowadzona przez dr Jacka Roika.

Gluten to kompleks białek, obecny w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Choć człowiek je zawierające gluten zboża już od 10 tys. lat, to nie wszyscy się do tego przystosowali. O zagrożeniach z tym związanych mówiła podczas środowej konferencji „Zdrowie dzieci i młodzieży – interdyscyplinarna promocja zdrowia” w Katowicach dr Barbara Kalita z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Najpoważniejsza jest sytuacja osób cierpiących na celiakię – glutenozależną chorobę trzewną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się trwałą nietolerancją glutenu. Działający w tym wypadku toksycznie gluten uszkadza jelito cienkie, co upośledza wchłanianie pokarmu. Jedyną metodą leczenia jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. W przypadku alergii na gluten lub jego nietolerancji tego typu dieta bywa stosowana tylko czasowo.

Według badań amerykańskich liczba zachorowań na celiakię w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła czterokrotnie, a w ostatnich 20 latach dwukrotnie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.