Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki wpływające na wynik badania immunochemicznego na obecność krwi utajonej w kale

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Journal of Medical Screening ukazała się ciekawa praca, w której zbadano, jakie czynniki mogą wpływać na wynik badania immunochemicznego na obecność krwi utajonej w kale (ang. faecal immunochemical test – FIT).
W analizie uwzględniono wyniki 34298 badań FIT, wykonywanych w ramach programu przesiewowego wykrywania raka jelita grubego. Zbierano także informację na temat danych demograficznych osób uczestniczących w badaniu, a także na temat temperatury przechowywania próbki kału do badania. Analizowano także wyniki badań kolonoskopowych, wykonywanych w ciągu roku od wykonania badania FIT.
Analiza multiwariancji wykazała, że większy odsetek wyników dodatnich badania FIT dotyczył mężczyzn, osób w starszym wieku, przypadków neoplazji lokalizującej się w dystalnej części jelita grubego. Stężenie hemoglobiny było istotnie wyższe w przypadku mężczyzn w starszym wieku, w podgrupie tej istotnie rzadziej odnotowywano wyniki fałszywie dodatnie badania FIT. Wysoka temperatura przechowywania kału (26-35 °C) wiązała się ze zmniejszeniem stężenia hemoglobiny w badanej próbce i mniejszym odsetkiem wyników dodatnich testu FIT, ale nie skutkowało to zmniejszeniem wykrywalności istotnej neoplazji w kolonoskopii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.