Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dobry przykład szczepienia powinien pójść od lekarza

Udostępnij:
- Lekarze powinni dawać dobry przykład i szczepić się przeciwko pneumokokom i meningokokom, które stają się coraz większym problemem, a nosicielstwo narasta wśród dzieci – mówił prof. Andrzej Radzikowski, wakcynolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Top Medical trends 2014 - rozmowa z prof. Andrzejem Radzikowskim from Termedia Videos on Vimeo.




W Polsce szczepienia przeciwko penumokokom i meningokokom nie są uwzględnione na obowiązkowej liście szczepień, chociaż w krajach takich jak Bułgaria, czy Brazylia tak właśnie jest. To te bakterie stają się coraz większym zagrożeniem, tak jak kiedyś był nim paciorkowiec.
- Dorośli stykają się z dziećmi, a odporność maleje wraz z wiekiem – mówił prof. Radzikowski – Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczać siebie oraz innych przed chorobami, które mogą wywołać pneumokoki i meningokoki. To są niebezpieczne choroby. Meningokok odpowiada za zapalenie opon mózgowych, pneumokok za sepsowe zapalenie płuc, które może skończyć się śmiercią, za zapalenie zatok, ucha.
- Polscy lekarze się niestety nie szczepią, a przykład powinien iść właśnie od nich – mówił prof. Radzikowski – Szczególnie ważne jest szczepienie osób starszych, bo to one z racji opieki nad dziećmi stykają się z nimi na co dzień. Dobrym przykładem są Kielce, w których zafundowano szczepienia przeciw pneumkokokom i wyeliminowano choroby z nimi związane. Szczepionki są dostępne, ale kosztują, ale rolą lekarza jest pokazanie zagrożeń, choć decyzję o szczepieniu dziecka podejmą rodzice.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.