Specjalizacje, Kategorie, Działy

ESMO 2016: więcej dowodów, że prawostronny RJG rokuje gorzej

Udostępnij:
Wzrasta liczba dowodów naukowych na to, że lokalizacja pierwotnego guza jelita grubego – po prawej lub po lewej stronie okrężnicy – stanowi wartościową prognozę oraz biomarker, który może w sposób znaczący zmienić leczenie chorych na RJG. Nowe doniesienia zostały opublikowane w JAMA Oncology i przedstawione na ESMO 2016.
Rezultaty retrospektywnej analizy po dwóch randomizowanych badaniach wykazały, że pacjenci z typem raka RAS umiejscowionym po lewej stronie i leczeni celowaną chemioterapią mieli wyraźnie lepsze przeżycia wolne od progresji PFS, przeżycia całkowite OS i lepszy obiektywny odsetek odpowiedzi ORR niż pacjenci z rakiem umiejscowionym po stronie prawej, choć ci zostali poddani tej samej terapii.

Jak podaje Medscape, analiza badań międzynarodowych wykazała istotną, niespełnioną dotąd potrzebę rozwoju nowych strategii terapeutycznych dla chorych z nowotworem po stronie prawej.

Lokalizacja guza pierwotnego powinna został włączona w kryteria stratyfikacji przyszłych badań klinicznych pacjentów z RJG, w szczególności tych będących nosicielami mutacji EGFR.

Przy podawaniu przeciwciała monoklonalnego anty-EGFR do wlewu FOLFIRI (fluorouracil, leucovorin, and irinotecan) wszyscy chorzy z lewostronnym rakiem typu KRAS odnosili korzyści, które znacząco poprawiły PFS, OS i ORR. Jednak zaobserwowano bardziej dramatyczne skutki terapii u chorych z guzem RAS. Ci chorzy odnosili ograniczone korzyści z terapii standardowej także w połączeniu FOLFIRI z innymi lekami m.in. cetuximabem w razie umiejscowienia guza po prawej stronie. W przypadku typu RAS po lewej stronie chorzy odnosili większe korzyści w OS przy cetuximabie.

Guzy umiejscowione po prawej stronie częściej dotyczyły kobiet, które doświadczały także przerzutów w wielu miejscach, podczas gdy guzy lewostronne częściej skutkowały przerzutami tylko w wątrobie.

Zdaniem komentatorów nowe doniesienia mogą zmienić praktykę kliniczną. Bardziej szczegółowe analizy molekularne istniejących próbek w badaniach klinicznych mogą stanowić kluczową informację o mechanizmach leżących u podłoża zarówno rokowania jak i efektów prognostycznych.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.