Specjalizacje, Kategorie, Działy

Eradykacja Helicobacter pylori a ryzyko raka żołądka

Udostępnij:
Jak wykazała metaanaliza badań, w których u pacjentów eradykowano Helicobacter pylori, zakażenie tą bakterią związane jest ze wzrostem ryzyka raka żołądka z 1,1% do 1,7% [1]. W bieżącym numerze British Medical Journal przedstawiono wyniki bardziej aktualnego przeglądu systematycznego i analizy dotyczących tego zagadnienia.
Do analizy włączono bezobjawowych nosicieli H. pylori. Uwzględnione dane dotyczyły 3294 pacjentów poddanych leczeniu eradykacyjnemu i 3203 osób z grupy kontrolnej. Rak żołądka rozwinął się u 1,6% osób z grupy badanej i u 2,4% z grupy kontrolnej. Autorzy przeprowadzili dodatkowe obliczenia przy założeniu, że ekspozycja na H. pylori lub skuteczność eradykacji mogą utrzymywać się przez całe życie. W takim przypadku liczba chorych, u których trzeba by eradykować H. pylori, aby u jednej osoby zapobiec wystąpieniu rakowi żołądka, byłaby różna zależnie od narodowości i od płci. W Chinach dla mężczyzn wyniosłaby ona 15, a w Stanach zjednoczonych dla kobiet – 245. Dlatego autorzy podsumowali uzyskane wyniki pisząc, że wskazują one na skuteczność postępowania eradykacyjnego u pacjentów z Azji. Nie jest jasne, jaka może być przydatność takiego postępowania w innych populacjach.
[1] Fuccio L, Zagari RM, Eusebi LH, i wsp. Meta-analysis: can Helicobacter pylori eradication treatment reduce the risk for gastric cancer? Ann Intern Med 2009;151(2):121-8.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.