GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

HCV: coraz lepsze leki, nadal niedostateczne środki

Udostępnij:
Kategorie: Choroby wątroby
Działy: Varia Aktualności
Wirusowe zakażenie wątroby typu C. Są już dostępne nowe leki o znacznie wyższej skuteczności niż interferon, wkrótce wejdą kolejne leki jeszcze skuteczniejsze, tymczasem nadal jest problem z zapewnieniem środków na to leczenie tym bardziej, że można już leczyć chorych z marskością i nowotworem – mówi prof. Krzysztof Simon, konsultant województwa dolnośląskiego w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Według szacunków w Polsce zakażonych wirusem HCV i HBV może być 05-1 mln osób, z czego jedną trzecią dotykają ciężkie powikłania. Przyczynami zakażeń może być turystyka do krajów o zwiększonym ryzyku, zakażenia szpitalne, infekcje górnych dróg oddechowych, immunosupresja.

Liczba zakażonych w Polsce może wynosić nawet 700 tys. osób. Teoretycznie u 30 proc. pacjentów (ok.75 tys) zakażenie/choroba ma charakter postępujący i wymaga pilnego leczenia. Wykrywalność jest nadal niska.

Drogi przenoszenia HCV to śródmaciczna, okołoporodowa, naruszenie ciągłości powłok (w Polsce kontakt ze służbą zdrowia) +/- 30 proc., kontakty hetero i homoseksualne- szczególnie MSM, kontakty z nosicielami wirusa (rodzinne), przetaczanie krwi i produktów krwiopochodnych (zasadniczo przeszłość). Nie wiadomo jaka jest zakażająca dawka HCV. A można się zarazić nawet przez złą dezynfekcje powierzchni po kontakcie z krwią lub przez nie zmienianie rękawiczek do pobrania krwi. A umieralność z powodu HCV wzrasta w porównaniu z HIV i HBV.

Przebieg choroby jest zazwyczaj bezobjawowy, choć mogą wystąpić manifestacje pozawątrobowe takie jak hematologiczne, liszaj płaski w jamie ustnej, cukrzyca, chłoniaki, depresja. U 20-30 procent chorych stan wątroby przechodzi w marskość, a 23 chorych z marskością rozwija niewydolność. Może rozwinąć się także rak HCC. W Europie notowane jest coraz większe zapotrzebowanie na przeszczepienia wątroby powodowane wirusem C.

Cele leczenia HCV to cel epidemiologiczny, społeczno-ekonomiczny i kliniczny, przy czym wyleczenie zakażenia nie jest równoznaczne z wyleczeniem choroby. Na leczenie składa się odpoczynek, ewentualna hospitalizacja, dieta, leczenie wspomagające, leczenie przyczynowe. Kogo leczyć przyczynowo? Leczeniem powinni być objęcie chorzy z: ostrym zapaleniem wątroby, przewlekłym zapaleniem wątroby, wyrównaną marskością wątroby, pozawątrobowymi manifestacjami zakażenia HCV, HCC. W przewlekłym zakażeniu HCV w pierwszej kolejności należy leczyć: osoby z zaawansowanym procesem chorobowym w wątrobie: S –równe ,większe >2 (także oceniane alternatywnymi metodami-Fibroscan/Fibrotest), oczekujących na przeszczep wątroby, hemodializowanych ,szczególnie oczekujących na przeszczepienie nerki, współzakażonych wirusem HBV, współzakażonych HIV, po przeszczepieniach narządowych, u których stwierdza się wznowę zakażenia HCV.

Wykład został wygłoszony podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.