GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

HCV: schematy leczenia FDA skuteczne, ale nie do końca

Udostępnij:
Nowa analiza wskazuje na bezpieczeństwo, wysoką tolerancję i wysoki odsetek odpowiedzi na zaaprobowane przez FDA doustne schematy antywirusowe DDA dla pacjentów z przewlekłym HCV, w szczególności dla tych z genotypem 1. Jednak, pomimo tych optymistycznych wieści, niektórzy eksperci pozostają sceptyczni.
Rezultaty analizy badaczy Johns Hopkins University School of Medicine, Maryland zostały opublikowane w Annals of Internal Medicine. Badacze wskazują na długotrwała odpowiedź SVR dla wszystkich schematów zaakceptowanych przez FDA z pewnymi dowodami na różną odpowiedź, na którą mała wpływ specyfika pacjenta oraz charakterystyka wirusa. Jednak w przypadku genotypu 1 dowody są silne, a ten genotyp jest najpowszechniejszy i dotyka nawet 84 mln osób na świecie.

Analiza objęła 42 randomizowane badania 10 leków w 6 genotypach HCV również u chorych z i bez marskości, poddanych wcześniejszemu leczeniu, towarzyszącą infekcją HIV i przeszczepieniem wątroby. Obejmowały badania, w których pacjenci otrzymywali schemat leczenia bez interferonu zaakceptowany przez FDA przez 8 tygodni, na który składało się co najmniej dwa DDA a wynikiem pierwotnym była SVR. Dla genotypu 1 badacze przeanalizowali 32 badania oceniające sześć schematów DDA i odkryli, że odsetek SVR był większy niż 95 procent dla większości kombinacji leków i populacji chorych.

Dla kontrastu mniej schematów było dostępnych dla genotypu 3, który jest drugim pod względem powszechności występowania na świecie. Niewiele badań objęło genotypy 2,4,6, ale zanotowano wysoki SVR ( więcej niż 92 procent) dla schematów trwających 12 tygodni.

Krytycy podnoszą, że odsetek odpowiedzi wyniósł bliko, ale nie 100 procent, dodając, że 2 do 5 procent pacjentów z HCV nie doświadczy zniszczenia wirusa lub może mieć nawrót zakażenia, co przekłada się na dziesiątki tysięcy pacjentów, którzy mogą pozostawać zainfekowani pomimo terapii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.