GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Identyfikacja menopauzalnych i reprodukcyjnych czynników ryzyka mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Udostępnij:
Kobiety po menopauzie są szczególnie narażone na rozwój mikroskopowego zapalenia jelita grubego (MC – microscopic colitis). Na podstawie danych pochodzących z Nurse's Health Study, Burke i wsp. scharakteryzowali czynniki ryzyka rozwoju MC. Wyniki badania opublikowano na łamach Gastroenterology.
Analizą objęto dane w sumie 227.766 kobiet, z których 275 cierpiało z powodu MC. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), w porównaniu z niestosowaniem HTZ w ciągu całego życia, było związane ze zwiększeniem ryzyka rozwoju MC (HR = 2,64; 95% CI: 1,78-3,90). Ryzyko wzrastało istotnie wraz z czasem trwania HTZ i zmniejszało się wraz z czasem zaprzestania terapii. Stosowanie w przeszłości doustnej antykoncepcji w porównaniu z niestosowaniem w przeszłości doustnych środków antykoncepcyjnych było związane ze zwiększeniem ryzyka MC (HR = 1,57; 95% CI: 1,16-2,13). Zachorowanie na MC nie było związane z wiekiem pierwszej miesiączki, dzietnością, wiekiem urodzenia pierwszego dziecka lub wiekiem w momencie menopauzy.

W badaniu Burke i wsp. wykazano związek między stosowaniem HTZ i doustnej antykoncepcji, a zachorowaniem na MC. Nadal jednak nieznane są patofizjologiczne mechanizmy wyjaśniające zaobserwowane związki.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.