Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kapsułki ze stolca pomocne w przywracaniu właściwej flory bakteryjnej?

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowiec z Kanady opracował nietuzinkową metodę leczenia opornych na antybiotyki infekcji jelita grubego. Proponuje przyjmowanie kapsułek, które zawierają korzystne bakterie, pobrane ze stolca. Takiej terapii poddanych zostało 27 ochotników.
Oporne na leczenie zakażenie wywołują bakterie Clostridium difficile, będące jedną z najczęstszych przyczyn rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Nadmierne rozmnażanie drobnoustroju w jelitach jest spowodowane zaburzeniem równowagi naturalnej flory jelitowej, spowodowane stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania. Z jednej strony antybiotyki pomagają wyleczyć chorego z infekcji bakteryjnej, ale niszczą też korzystną, naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Wtedy mogą rozmnożyć się groźne laseczki C. difficile, oporne na wiele stosowanych antybiotyków.
Do tej pory jedną z metod pomagającą w przywróceniu właściwej flory bakteryjnej była lewatywa z kału zawierająca próbkę kału innej, zdrowej osoby.
Alternatywną terapię, zaproponował dr Thomas Louie, specjalista z University of Calgary (Kanada). Chodzi o przygotowanie dla danego chorego kapsułek, które zawierają korzystne bakterie, pobrane ze stolca osoby zdrowej - najlepiej spokrewnionej z pacjentem. Kanadyjski badacz zapewnia, że kapsułki nie mają zapachu, a zawarte z nich bakterie uwalniane są dopiero w jelicie grubym.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.