Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kryteria Rzymskie IV – aktualizacja kryteriów ułatwi rozpoznawanie zespołu jelita drażliwego

Udostępnij:
Kryteria Rzymskie IV mają ułatwiać klinicystom diagnozowanie funkcjonalnych zaburzeń przewodu pokarmowego FGID (functional gastrointestinal disorders), zwłaszcza takich jak zespół jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrome). Jednak szeroki wachlarz symptomów FGID nie ułatwia diagnozowania i rozpoznawania poszczególnych schorzeń.
Badacze należący do The Rome Foundation, komisji ustalającej Kryteria Rzymskie IV, proponują poprawki do wskaźników, zawierające m.in. redukcję w czasie występowania objawów i ich częstotliwości, co ma ułatwić rozpoznawanie poszczególnych schorzeń.

W materiale opublikowanym w „Gastroenterology” zawarto stwierdzenia, że poprawki te mogą zwiększyć rozpoznawalność zespołu jelita drażliwego; przy obecnych Kryteriach Rzymskich IV schorzenie to rozpoznawane jest wtedy, gdy pacjent ma ciężkie objawy połączone z współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi, wywołanymi przez chorobę.

Autorzy poprawek analizują przy tym dwa duże badania kohortowe. Jedno, pochodzące z Wielkiej Brytanii, objęło 1375 osób ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego. Pacjentów tych przebadano według obecnych Kryteriów Rzymskich IV i starszych Kryteriów Rzymskich III. Jak zauważono, w przypadku zastosowania poprzedniej wersji wskaźnik pozytywnych rozpoznań IBS wynosił 79 proc. Jeśli jednak użyto Kryteriów Rzymskich IV, spadł do 59 proc. Stało się tak dlatego, że według tych wytycznych zespół jelita drażliwego rozpoznano jedynie u osób przechodzących to schorzenie z ciężkimi objawami, także psychicznymi.

Kiedy jednak zastosowano zmodyfikowane przez badaczy Kryteria Rzymskie IV, okazało się, że procent trafnych rozpoznań wzrósł do 92,5. Było to zwłaszcza widoczne w takich objawach jak lęk, somatyzacja i specyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego powiązane z lękiem. Nie było za to różnic przy określaniu takich symptomów jak depresja czy ciężkich objawów somatycznych, np. zaburzeń równowagi.

W drugim badaniu naukowcy sprawdzili dane pochodzące od 577 pacjentów z Wielkiej Brytanii, którzy leczyli się w klinikach w związku ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego. W porównaniu z referencyjnymi dla IBS objawami – jak ból w podbrzuszu, nieregularność wypróżniania ze zmienioną konsystencją stolca – obecne Kryteria Rzymskie IV wykazywały 82,4 proc. czułości i 82,9 proc. specyficzności, co oznaczało zbyt wysoki poziom. Widoczne było, że mimo ewidentnych objawów IBS niektórzy pacjenci nie byli właściwie diagnozowani. W momencie włączenia poprawek czułość dla tych objawów wzrosła do 99,1 proc., a specyficzność spadła do 42,7 proc., co oznaczało łatwiejsze diagnozowanie pacjentów. Prawdopodobnie nowe kryteria zostaną wprowadzone, obecnie trwa dyskusja nad ich odpowiednią implementacją.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.