GASTROENTEROLOGIA
Krwawienia z przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Który z nowych leków przeciwkrzepliwych najrzadziej powoduje krwawienie z przewodu pokarmowego?

Udostępnij:
Apiksaban wydaje się mieć najkorzystniejszy profil bezpieczeństwa i że najrzadziej powoduje krwawienie z przewodu pokarmowego. Obserwacja ta dotyczyła także osób w podeszłym wieku, u których ryzyko krwawienia jest szczególnie wysokie.
Wdrożenie w ostatnich latach nowych leków przeciwkrzepliwych stanowiło istotny postęp w farmakoterapii wielu chorób sercowo-naczyniowych. Jednak wraz z pojawieniem się tej grupy leków, pojawiły się także pytania o bezpieczeństwo ich stosowania, zwłaszcza w aspekcie działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Wiadomo bowiem, że zarówno rywaroksaban, apiksaban, jak i dabigatran zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jak dotąd zidentyfikowano pewne różnice w tym zakresie między wymienionymi lekami, ale nadal brakuje badań na dużych grupach pacjentów.

Na łamach czasopisma Gastroenterology opublikowano analizę porównawczą bezpieczeństwa stosowania nowych leków antykoagulacyjnych. Badanie miało charakter retrospektywny, a grupę ocenianą stanowili chorzy, otrzymujący wspomniane leki z powodu niezastawkowego migotania przedsionków. Na potrzeby analizy wyodrębniono 3 porównawcze grupy pacjentów: 31574 leczonych rywaroksabanem lub dabigatranem, 13084 leczonych apiksabanem lub dabigatranem oraz 13130 leczonych apiksabanem lub rywaroksabanem.
Wyjściowa analiza porównawcza wszystkich wyodrębnionych podgrup nie wykazała istotnych różnic między nimi. Krwawienie z przewodu pokarmowego dotyczyło częściej chorych, otrzymujących rywaroksaban niż dabigatran (HR 1,2; 95%CI 1-1,45). Stosowanie apiksabanu wiązało się z istotnie mniejszą częstością tego powikłania gastroenterologicznego zarówno porównując z dabigatranem (HR 0,39; 95% CI 0,27-0,58; p<0.001), jak i rywaroksabanem (HR 0,33; 95%CI 0,22-0,49; p<0.001). Wiek powyżej 75 roku życia dodatkowo zwiększał ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w badanych podgrupach. Także jednak wśród najstarszych pacjentów apiksaban był związany z najmniejszym ryzykiem powikłań gastroenterologicznych.

Autorzy konkludują, że apiksaban wydaje się mieć najkorzystniejszy profil bezpieczeństwa i że najrzadziej powoduje krwawienie z przewodu pokarmowego. Obserwacja ta dotyczyła także osób w podeszłym wieku, u których ryzyko krwawienia jest szczególnie wysokie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.