Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kujawsko-pomorskie stawia na zapobieganie zakażeniom WZW B i C

Udostępnij:
W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, który jest koordynatorem „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w województwie Kujawsko-Pomorskim” w zakresie przeprowadzania badań diagnostycznych krwi rozpoczęło się dziś przeprowadzanie testów dla mieszkańców.
Celem programu jest zwiększenie wykrywalności zakażeń HBV i HCV oraz społecznej świadomości w zakresie zapobiegania zakażeniom. Testowi mogą poddawać się wszyscy mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy co najmniej 2-krotnie byli hospitalizowani w ciągu całego życia. Przedsięwzięcie realizowane jest przez departament zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, przy współpracy z 29 samorządami terytorialnymi.
Badania przeprowadzane będą w laboratoriach wykonujących diagnostykę krwi. Ich wykaz znajduje się na stronie: wzw.wsoz.pl.
Jak informuje portal e.Gastroenterologia.pl dr Krzysztof Gierlotka z bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego to pierwszy realizowany na tak dużą skalę program wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie Kujawsko-Pomorskim i jeden z większych skali kraju.
– Ta część programu potrwa do listopada. Nie oznacza to, że na tym zakończymy. Program kontynuowany będzie w kolejnych latach. W Polsce według szacunkowych danych osób zakażonych wirusem HCV jest ponad 700 tys., a HBV 400 tys. Jest to czubek góry lodowej, ponieważ wiele osób nie wie, że jest zakażona. Dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości i wykrywalności – mówi dr Krzysztof Gierlotka.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.